
Konec motolského pána „kulichů“ Ludvíka aneb Pozůstatek „devadesátek“ ve zdravotnictví. Co bude dál?
Ve stínu geopolitických turbulencí se odehrává drama kolem nemocnice v pražském Motole. Tři sta padesát policistů provedlo razii v největší nemocnici v zemi s ročním obratem 10 miliard korun. Ve hře je podezření z korupce při zadávání veřejných zakázek v řádu desítek miliónů korun.
Nakonec bylo obviněno osmnáct lidí, z toho je pět stíháno vazebně. Vyšetřovatelé je podezírají z přijímání úplatků, poškození finančních zájmů EU či praní špinavých peněz. Jelikož jsou v hledáčku policie i miliardové dotace z unijních fondů, nad vyšetřováním převzal dozor Úřad evropského veřejného žalobce.
Ludvík přežil 18 ministrů
Motolská kauza má atributy většiny velkých zásahů v minulosti, včetně on-line úniků ze živých policejních spisů do vybraných médií. Veřejnost se tak dávkovaně dozvídá o tom, jak v Motole fungoval systém výběru úplatků, kdo se na nich podílel, a o jejich legalizaci přes firmy založené mimo jiné v exotickém Beninu.
Tentokrát to na rozdíl od některých jiných exponovaných kauz vypadá na závažná podezření ze systémové korupce. Hlavní podezřelí, dlouholetý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a jeho náměstek Pavel Budinský, proto skončili nejen ve funkci, ale i ve vazbě. Hrozí jim až dvanáct let vězení.
Jelikož je Ludvík ředitelem nemocnice od roku 2000 a přežil osmnáct ministrů zdravotnictví, přičemž sám byl rok ministrem v Sobotkově vládě, tak první, co vnějšího pozorovatele napadne, je jeho bohorovnost. Vyšetřování začalo v roce 2023 na základě anonymního udání patrně zevnitř nemocnice. Ludvík s Budinským se zřejmě cítili nedotknutelní, ale najednou spadla klec.
Ludvík na sebe upozornil už v roce 2011, kdy bylo zveřejněno video, na němž popisoval systém sponzoringu nemocnice od privilegovaných pacientů, tzv. kulichů. Zároveň objasňoval, jak se manipuluje s veřejnými zakázkami, kdy si několik firem prohazuje role. Bránil se, že je video sestříhané.
Pavel Budinský si budoval dobré jméno na předsednictví dvou hlavních veteránských organizací, Československé obci legionářské a Sdružení válečných veteránů ČR. Dokázal vyjít s každým režimem, když v roce 1989 krátce před pádem komunismu dostal od Gustáva Husáka medaili Za službu vlasti. V roce 2016 obdržel jako vojenský veterán státní vyznamenání od Miloše Zemana.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!