
Jiří Štefek: Blíží se cenový průvan v realitách? Za drahé bydlení můžou i prázdné byty
Pořídit si nový, ale i starší byt či dům je pro většinu běžných smrtelníků stále větší adrenalin. Ceny realit trvale rostou a řada potenciálních kupců je s plynoucím časem nucena smířit se s poznáním, že asi nikdy nebude bydlet ve „vlastním“. To se však ještě v příštích letech může zvrátit.
Oním zvratem, který může doznat podoby průvanu či menšího zemětřesení, je skutečnost, že v následující dekádě začnou ve větší míře umírat lidé narození v poválečných letech. Tyto ročníky jsou početně silné. A co víc, podle studie společnosti Flat Zone, jež se opřela o data z Českého statistického úřadu a katastru nemovitostí, lidé narození v prvních letech po obnovení Československa drží ve svém vlastnictví 367 tisíc bytů a půl miliónu rodinných domů. Hospodářské noviny v této souvislosti citovaly sociologa Martina Luxe, který na příkladech z jiných zemí nastínil, že postupná úmrtnost lidí této generace a z ní pramenící demografická proměna ve složení společnosti vedly k pozvolnému, nicméně dlouhodobému poklesu cen realit. Takový scénář může být reálný i v Česku.
Rodí se méně dětí
A jaký je u nás současný stav? Po stránce demografické je evidentní, že se rodí stále méně dětí. Na straně druhé se lidé stále pružněji přizpůsobují potřebám pracovního trhu a reagují i na nabídku služeb a občanské vybavenosti ve svých sídlech. To vede k tomu, že z některých oblastí, měst či obcí mladí a produktivní lidé odcházejí a tyto oblasti se vylidňují. Z logiky věci pak plyne, že zdejší nemovitosti k prodeji nemohou být žádné terno. Co s nimi?
V řadě těchto nemovitostí budou nepochybně dál bydlet dědicové nebo rodinní příslušníci zesnulých. Ale co s těmi, do nichž se synové nebo vnuci nepohrnou? Takové se budou pozůstalí snažit prodat, aby do nich nemuseli dál investovat a zároveň získali finance pro jiné potřeby. Ve stanovování ceny proto budou muset být uměření. Čím méně atraktivní lokace, tím větší tato uměřenost bude muset být. To bude zřejmé i realitním agentům, kteří většinou naopak tlačí prodávající – kvůli své provizi – do co nejvyšších cen.
Dnešní doba je dobou internetu, ale i dojíždění za prací. Místo bydliště už není tak rozhodující. Obzvláště po covidu, kdy si lidé i firmy ozkoušeli, že to z velké části z domácí pracovny zvládnou také. Proto řada míst, která dosud byla vnímána jako neatraktivní, může získat nové a perspektivní obyvatele. Ti nakonec mohou ukojit svůj sen po vlastním bydlení
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!