Putinova trucolympiáda BRICS Games

Putinova trucolympiáda BRICS Games Zdroj: ČTK

Putinova trucolympiáda BRICS Games
Putinova trucolympiáda BRICS Games
Putinova trucolympiáda BRICS Games
Putinova trucolympiáda BRICS Games
4
Fotogalerie

Viliam Buchert: Putinova trucolympiáda BRICS Games je parodií na sport, soutěží i neexistující státy

Když totalitní režimy propojí propagandu, kýbl lží a sport, nikdy to nemůže dopadnout dobře. Přesně tak to vypadá na Ruskem hojně avizované akci, která se jmenuje vzletně BRICS Games a probíhá v Kazani. Moskva se zaklíná tím, že to není žádná konkurence blížící se olympiády, která bude v Paříži a na kterou většina ruských sportovců kvůli válce na Ukrajině nemůže. V Kazani se přitom soutěží i v bizarních sportech a startují zde i státy, které neexistují.

BRICS je zkratka organizace, která sdružuje Rusko, Čínu, Indii, Brazílii, Jižní Afriku, Írán, Egypt, Etiopii a Spojené arabské emiráty. Čekalo se, že na zahájení her v Kazani proto přijede i Vladimir Putin, ale ten se neobtěžoval. Ve videoposelství účastníkům řekl, že „role BRICS v globálních záležitostech rychle roste… Sportovní hry pod záštitou naší organizace jsou součástí komplexní politické, hospodářské a humanitární spolupráce“. Poté odjel do Severní Koreje za diktátorem Kim Čong-unem. Kvůli humanitární spolupráci? Ne vyjednával tam o dodávkách zbraní.

Hry v Kazani byly odstartovány na ruský svátek Dne nezávislosti, což prý mělo zdůraznit klíčovou roli, kterou sport hraje v jeho národní identitě.

Oleg Matycin, který byl do poloviny května ruským ministrem sportu, před zahájením her prohlásil, že se nemá jednat o „náhradu za olympijské hry“. Vše bylo ale zorganizováno tak, aby to tak alespoň trochu vypadalo.

 

Aby byly hry „globální“, Rusko zaplatilo účast nejrůznějším zemím z Afriky. Pod svými vlajkami zde startují i neexistující státy, jako je separatistická Abcházie a Jižní Osetie. Ty existují jen kvůli tomu, že zde sídlí ruská okupační armáda. Na sportovištích se objevila i Republika srbská. Samostatný stát to není, je to součást Bosny a Hercegoviny. Tedy země, která vyjednává o vstupu do EU. Nad tím by se měli proto zamyslet v Bruselu.

Od zahájení války na Ukrajině bylo Rusko vyloučeno z většiny významných mezinárodních soutěží a sportovních asociací. Někteří držitelé ruských a běloruských pasů (bude jich kolem 60) se ovšem budou moct zúčastnit na olympijských hrách v Paříži jako neutrální sportovci. Rusové se u toho všeho tváří, že za nic nemohou. Ruský vicepremiér Dmitrij Černyšenko uvedl, že Rusko se vždy drželo zásady, že „sport stojí mimo politiku, ale neustále jsme do politiky vtahováni“. To je samozřejmě směšné tvrzení, protože je to po dlouhá desetiletí přesně naopak.

Bizarní jsou i některé sporty, které jsou v Kazani k vidění. Soutěží se například ve dvou takzvaných fyziognomických sportech – fotbalu a basketbalu – které kombinují fyzické zápasy s hrou na videoobrazovkách. Součástí her je i zápas na pásech. Tak jo…

Číňany ovšem nejvíce zajímají soutěže v taolu. Že nevíte, co to je? Je to součást wu-šu a to má známější pojmenování kung-fu. Celkem je na místě přítomno 190 čínských sportovců, ale většinou se nejedná o ty nejlepší, kteří pojedou do Paříže. Web anglicky psaných oficiálních novin China Daily se v podstatě hrám v Kazani nevěnuje, nejvíce sportovních zpráv má momentálně o Mistrovství Evropy ve fotbale.

Podle pořadatelů soutěží v Kazani zástupci 97 států, zda je tomu skutečně tak, nelze dohledat. Přítomno má být více než 4700 sportovců a BRICS Games potrvají do 23. června.

Hry jsou tedy jen dalším důkazem, že země jako Rusko a Čína hodlají soutěžit s nepřátelským Západem v čemkoli. I v zápasech na pásech a v basketbalových videohrách. Ve skutečnosti Rusové hodně trpí tím, že nemohli být nedávno na Mistrovství světa v hokeji v Česku, že nejsou v Německu na Euru a že jejich vlajka nebude vlát v létě u Eiffelovky. Mohou si za to ale sami, protože přepadli Ukrajinu a mysleli si, že jim to projde stejně jako před deseti lety na Krymu. Mimochodem na ten vtrhli těsně po zimní olympiádě v Soči…

Už teď je ale jasné, že BRICS Games je sportovní patvar, který nemá valného významu. Ale Putin jistě oznámí něco jiného.