Emanuel Macron při projevu, kdy oznamuje, že rozpouští parlament

Emanuel Macron při projevu, kdy oznamuje, že rozpouští parlament Zdroj: Profimedia.cz

Viliam Buchert: Evropa i Česko se drolí. Politika bude stejně vrtkavá jako počasí

Tak moc jsme si všímali protivládního buřiče Jindřicha Rajchla, že jsme si nevšimli, jak se z hnědých stínů vynořuje Filip Turek. Největší překvapení voleb do Evropského parlamentu v České republice. Málokoho by ještě před půl rokem napadlo, že do Bruselu a Štrasburku se dá i „prohajlovat“.

Mnozí se u toho tváří, že se nic zvláštního neděje. Že toto hlasování bylo naprosto specifické a že u příštích voleb se zase vše vrátí k „normálu“. Nevrátí. Politika bude stále více jako počasí. Výkyvy se budou opakovat častěji, budou extrémnější a společnost jim nakonec nebude ochotna a schopna čelit. Evropa sice nezažívá politickou revoluci, ale sledujeme evoluci, která postupně rozkládá zaběhlé systémy, nastoluje jiné vnímání vývoje ve společnosti a běh se zrychluje. Voliči u toho přebíhají z jedné dráhy do druhé. Eurovolby toho byly dokonalým příkladem. Na mnoha místech skončily tím, že máme k dispozici více nevyjasněných otázek než odpovědí, které měly dát.

ČESKÉ ZMĚNY

Volby v každé evropské zemi naznačily něco jiného. Zda se bude jednat o excesy, nebo vidíme určité trendy, zjistíme brzy. V Česku je ale zřejmé, že i když je hnutí ANO nejsilnější, osoba Andreje Babiše je příliš polarizující a limitující. Nevytváří dostatečný koaliční potenciál. To se nezmění.

Vládní koalice SPOLU získala, co chtěla. Na to, jak vládne, to ještě pro ni dopadlo dobře. Ale varovné zvony bijí pro pět vládních stran stejně hlasitě jako na kostele ve filmu Sedm statečných. Z celkového počtu hlasů získal vládní tábor jen něco více než třetinu. Výsledek STAN s přemotivovanou Danuší Nerudovou byl daleko za očekáváním a Piráty postihl kolaps.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!