nahoru
Premium Komentáře

Prezident na turecké stavbě. Ničivé zemětřesení rezonuje už i v politice

TOMÁŠ VLACH 16. února 2023 • 16:00
Čeští záchranáři v Turecku
Čeští záchranáři v Turecku
• foto: 
ČTK / Němeček Pavel

Tureckému prezidentu Erdoğanovi může zemětřesení zkomplikovat znovuzvolení ve volbách. Svou syrskou loutku Asada zase využili k vlastním cílům Rusové.

Použitý beton je jako písek,“ citují The New York Times jednoho z mužů, který přihlížel záchranným pracím u zřícené budovy v turecké Antakyi. Narážel tím na skutečnost, že novostavba byla zbudována příliš rychle, a ne zrovna důkladně. Není to nic výjimečného, Turecko se v posledních letech těší stavebnímu boomu, kdy se buduje úplně všechno – dálnice, železniční rychlodráhy, letiště, obchody, a hlavně obytné domy.

Turecká policie kvůli podezřením z ošizování staveb zadržela a obvinila už desítky lidí. Úřady se v těchto případech mimořádně činí. Zemi totiž v červnu čekají prezidentské volby a současný lídr Recep Tayyip Erdoğan bude mít co dělat, aby obhájil mandát v situaci, kdy více než padesátiprocentní inflace vyšroubovává ceny a drtí životní podmínky obyvatel. K tomu se přidalo zemětřesení, kdy zpočátku záchranné práce nefungovaly příliš organizovaně a efektivně. A navíc se ukazuje, že některé stavby spadly jako domeček z karet, ačkoli vůbec tak dopadnout nemusely, kdyby byly postaveny v souladu s předpisy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější