nahoru
Premium Komentáře

Cyril Höschl: Vypnul jsem doma žehličku? Je roztržitost důvodem k vyhledání psychiatra?

Cyril Höschl 14. února 2023 • 10:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Pane profesore! S postupujícím věkem si častěji nejsem jistý, zda jsem zamkl chalupu, vypnul spotřebiče. Taky občas hledám brýle a článek v časopise, který „byl vlevo dole“. Ještě že nám Tři králové napíší na dveře K+M+B, abychom si nezapomněli při odchodu vzít klíče, mobil a brýle. Kameraman Jan Špáta napsal (Mezi světlem a tmou), že tato roztržitost je důsledkem soustředění na jiné myšlenky. Já se spíše obávám, že mne už začíná pronásledovat „skleněná Róza“. A tak, než zapomenu, ptám se: Je roztržitost důvodem k vyhledání psychiatra? Jan Dubenský Praha 10

Roztržitost, kterou popisujete, může mít různé příčiny, jejichž pravděpodobnost se mění s věkem. U dospívajícího by to mohla být součást poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), která se však může vyskytovat i v dospělosti, i když začátek ve stáří je vyloučen. V mladším věku by to také mohla být součást obsedantně kompulsívní poruchy (OCD).

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější