nahoru
Premium Komentáře

Karel Steigerwald: Lépe je v mylné naději sníti… Co nás čeká příští rok?

Karel Steigerwald 29. prosince 2022 • 10:00
Ruský prezident Vladimir Putin v Bělorusku (19.12.2022)
Ruský prezident Vladimir Putin v Bělorusku (19.12.2022)
• foto: 
Reuters

Co bude příští rok, by chtěl vědět každý, ale neví to nikdo. Budoucnost, i ta nejbližší, je vždy jen omyl proroků.

Nikdo v červnu roku 1914 neprorokoval vznik světové války. Sedmého srpna 1968 nikdo neříkal: za čtrnáct dní nás přepadnou Rusáci, ačkoliv poklopy tanků bouchaly už málem za Libercem. Věštci často prorokují i minulost, také špatně. Věštění je přesto oblíbená zábava a propuká zejména kolem Nového roku. Tak do toho.

Byly kdysi dvě republiky Čechů. Nejdřív první, svobodná, s vyspělým průmyslem a moderní kulturou, která obdivovala TGM, vzor demokracie. Po ní druhá, proti svobodě, s jazyky šovinismu, který si pletla s vlastenectvím. Moderní umění považovala za bahno Západu, Čapka za darebáka. Obě republiky měly totéž obyvatelstvo a od sebe je oddělovalo jen pár týdnů paniky. Přesto šlo o dvě zcela jiné republiky. Šly po řadě, jedna, pak druhá. Dnes je máme obě naráz, vedle sebe, v sobě. Tak to bude i příští rok.

Už Erben v Kytici

Budoucnost je špatná nebo dobrá nebo obojí, vždy jiná, než se čeká. Když je hodně proroctví, některá se náhodou strefí. Pak stoupne úcta k prorokům. Stává se to zřídka. Nic lepšího se o budoucnosti říci nedá. Už Erben básnil v Kytici: „... všeckoť ve světě jen na obrátku, a život lidský jako sen. Však lépe v mylné naději sníti, před sebou čirou temnotu, nežli budoucnost odhaliti, strašlivou poznati jistotu!“ To se týká i příštího roku. Očekávání jsou převážně chmurná, ale některá naopak nadějná. Vybrat si můžete, co chcete. To má budoucnost společné s minulostí, z té také vyčtete cokoliv, takže mít budoucnost možná ani žádná výhoda není.

Vynikající román

Něco snad jisté je. Že v roce 2023 nezačne světová válka. To bylo ale jisté před každou světovou válkou, než vypukla. Možná skončí hospodářská krize. Nebo se propadne do hlubin a skončí někdy jindy. Putin v roce 2023 nevyhraje válku. Neznamená to, že přestane válčit. Podle některých odborníků se rozpadne EU.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější