nahoru
Premium Komentáře

Vladimír Pikora: E-komerce trpí, Vánoce budou slabé, propouštění je nevyhnutelné

Vladimír Pikora, inb 18. listopadu 2022 • 16:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia

Nejspíš nás čekají chudé Vánoce. Předpovídá to hned několik ukazatelů. Prvním jsou maloobchodní tržby. Ty za třetí kvartál reálně meziročně poklesly o 7,2 %. Druhým ukazatelem je mezinárodní přeprava. Zatímco obvykle touto dobou proudí do Evropy kontejnery plné asijského zboží určeného na vánoční trh, letos přeprava klesá. Dánský námořní přepravce A. P. Moller-Maersk dokonce odhadl, že celosvětová poptávka po kontejnerech meziročně klesne o dvě až čtyři procenta. Třetím ukazatelem je nová regulace slev e-shopů. Bude těžké lákat zákazníky.

Data ukazují, že celý maloobchod od začátku roku poklesl o necelá dvě procenta. To je dáno makroekonomickými faktory, jako jsou inflace, rekordní ceny energií a historicky největší propad důvěry v ekonomiku.

Jestli se nedaří maloobchodu, tak e-komerci se nedaří ještě víc. E-shopy po letech neskutečného růstu, kdy vydělaly třeba i na covidu, zažívají těžké časy. Jejich tržby od počátku roku poklesly téměř o 10 %.

To má podle mě několik důvodů. Prvním je, že covid naučil lidi nakupovat on-line. Srovnávací základna proto vyskočila na maximum. Už není kde brát nové zákazníky. Téměř všichni, kteří mohou nakupovat on-line, tak už činí.

Skrytý obsah $('p').selectionSharer();

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější