nahoru

Karel Steigerwald: Putine, své generály nepopravuj, uděláš z tím z nich hrdiny

Karel Steigerwald 12. září 2022 • 18:00
Karel Steigerwald: Putine, své generály nepopravuj, uděláš z tím z nich hrdiny
foto: Reuters

Hlavní kremelský propagandista Vladimir Solovjov v neděli 12. září na sociální síti Telegram vyzval k popravě ruských velitelů, kteří umožnili protiofenzivu ukrajinských ozbrojených sil v Charkovské oblasti. Když chce vláda popravit generály, kteří vedou útočnou válku, musí být ta prohra už skutečně masivní.

Má to však háček. Popravení generálové by se stali čímsi jako národními hrdiny, když je dal popravit diktátor. Lidé by je oslavovali. Vstoupili by do legend a do bájného vyprávění slepých starců, ačkoliv to byli generálové v čele zločinů. Poprava by byla na místě ne proto, že prohrávali, nýbrž proto, že té agresi a těm vojenským zločinům stáli v čele.

Jako Slánský, který také avansoval na hrdinu, protože ho dal oběsit kamarád Gottwald. Ne ale proto, že by zločinům komunismu bránil. Poručil mu to tehdejší pán českých zemí Stalin. Slánský se na komunistických vraždách podílel, dokud nepopravili i jeho. Popraven být měl ne za zradu komunismu, který nezradil, nýbrž za to rudé vraždění. Prezident Novotný, který se také na vraždění komunistů i lidí podílel, ale vykroutil se, to vystihl: Slánského semlel mlýn, který sám roztočil.

Většina generálů, kteří připravili nepovedený atentát na Hitlera, se na zločinech nacismu až na výjimky šest let podílela. Hitler je dal povraždit. Kdyby se jim atentát podařil, byli by dodnes německými národními hrdiny, jimiž se trochu stali i po neúspěchu atentátu. Ale těch černých šest let má jejich sláva v zádech dodnes. Ruští generálové by měli být zachováni pro poválečné soudy, které by je soudily ne proto, že agresi „zvorali“, nýbrž proto, že ji spáchali.  

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější