Protivládní demonstrace na Václavském náměstí (3. 9. 2022) se účastnilo 70 000 lidí

Protivládní demonstrace na Václavském náměstí (3. 9. 2022) se účastnilo 70 000 lidí Zdroj: Zbyněk Pecák

Protivládní demonstrace na Václavském náměstí (3. 9. 2022) se účastnilo 70 000 lidí
Protivládní demonstrace na Václavském náměstí (3. 9. 2022) se účastnilo 70 000 lidí
Protivládní demonstrace na Václavském náměstí (3. 9. 2022) se účastnilo 70 000 lidí
Protivládní demonstrace na Václavském náměstí (3. 9. 2022) se účastnilo 70 000 lidí
23
Fotogalerie

Když se chcete tvářit jako racionální demonstrace, ale nemůžete si pomoct

Znáte ten meme “Já: Slibuju, že nebudu dělat to a to” a potom “Já o tři piva později”? Tak takhle nějak působila dnešní demonstrace na Václavském náměstí. Ano, organizátoři a řečníci si možná původně mysleli, že budou vystupovat jako příčetné osoby, se kterými je třeba počítat jako s politickou silou, ale o tři metaforická piva později se ukázalo. 

Na začátku demonstrace se z pódia pobaveně ozvalo: “Právě teď je Fiala v televizi a tvrdí o nás, že jsme proruská akce.” A všichni se smáli a pak skandovali “Hovado! Hovado!” a o hodinu později už nějaká paní křičela na stagi do mikrofonu, že si musíme zvolit proruskou vládu a zbytek Václaváku nadšeně jásal. A na téhle úrovni se v podstatě nesla celá akce.

Já na ní začal koukat, pravda, trochu skepticky, ale říkal jsem si: “Situace ve společnosti je vážně mizerná, možná budou mít ti dobří lidé na náměstí nějaký zajímavý postřeh, něco, s čím bych se mohl ztotožnit. Je tam spousta lidí, to nemůže být přece konspirační proruská akce.” No a… Tak trochu byla. 

Náhoda?! Nemyslím si

Abyste si uvědomili, na jaké akci vlastně jste, pustili organizátoři hned na začátek zdravici, ve které mimo jiné zaznělo, že “chceme žít ve světě, kde jsou utajované technologie dostupné všem” a že se celý svět mění a… V podstatě chyběli jenom reptiliáni. 

Pak přišli emeritní experti na zahraniční obchod a energetiku, kteří by možná zněli laikovi jakože mají pár dobrých argumentů a mají poměrně střízlivý pohled na ekonomiku a mezinárodní vztahy. Ale během několika minut jsme sklouzli do “cinkali jsme klíčema a teď ty samé klíče odevzdáváme do rukou západu”. Což je, nutno říct, vážně dobře podáno, ale taky je to bullshit. A od té doby už to šlo jenom dolů. 

Objevil se Miroslav Ševčík, který nám sdělil, že Němci vytvořili komunismus i nacismus a když se jim nepodařilo nás kontrolovat vojensky ani ideologicky, zkouší to přes Brusel ekonomicky. Přišel Lubomír Volný, který měl hezký proslov o tom, že národovecké strany neumí spolupracovat, ale on, že je odteď velký propagátor spolupráce. A pak, přestože ho prosili, ať je pod dvě minuty, mluvil, dokud mu organizátoři nevypnuli mikrofon a on uraženě neodešel. 

Byla tam paní, která vypouštěla holubici míru… a pak bylo velice pacifisticky řečeno, že by měla “vláda odstoupit, dokud má ještě čas”. Byl tam pan Skála z KSČM, který je známý svým, jemně řečeno, shovívavým postojem vůči okupaci v šedesátém osmém, a stěžoval si na to, že se vojensky angažujeme v zemi a situaci, do které nám vůbec nic není. 

Z pódia padaly hlášky o tom, že jsme vystaveni kulturnímu ohrožení srovnatelnému jen s druhou světovou válkou. Zazněla otázka: “Jestli nám přijde normální, aby si děti dávaly na ruce antibakteriální gel?” Pak zmínka o tom, že Česká republika inspiruje svět “po tisíce let”. Že jsme oběti léta trvajícího psychologického experimentu. Přísahámbohu, že jednou naprosto neironicky padlo: “Náhoda?! Nemyslím si!”

Je zkrátka zajímavé sledovat lidi, kteří svolali masivní policisty chráněnou demonstraci na Václavské náměstí, aby tam vyprávěli o tom, že jsou za své názory utlačováni, protože jsou koneckonců “disent” ve “stále tužším socialismu”. No prostě, příjemné sobotní odpoledne plné roztomilých protikladů.