nahoru
Premium Komentáře

Z nebe spadlé menší zlo. Ano mimořádnému zdanění bank a energetických firem

Pavel Páral 13. srpna 2022 • 16:00
Pomoc domácnostem s energiemi přijde na velké peníze. Kde je vzít?
Pomoc domácnostem s energiemi přijde na velké peníze. Kde je vzít?
• foto: 
Drahoslav Ramík / ČTK / Profimedia

Pravicový volič čeká od své vlády snižování daní, a nikoli jejich zvýšení. Ale také očekává, že jeho vláda nebude dělat další dluhy, kterými zatíží příští generace. Nicméně situace, kdy tyto dva cíle nejsou vůbec slučitelné, jsou poměrně časté. A Česko stojí právě před touto křižovatkou. Jednu už má za sebou.

Nejprve bylo nutné se rozhodnout, zda se vláda pustí do nějakých kompenzací dramatického dopadu růstu cen energií do životní úrovně lidí, nebo to nechá na pověstné osobní odpovědnosti. Po pravdě nebylo moc co řešit, protože rozsah energetické krize a její promítnutí do zbytku eko­nomiky spolu s důsledky ne­zodpovědné politiky minulé vlády dnes skutečně existenčně ohrožují tak velkou část domácností, že to hrozí sociálním výbuchem. Můžeme vést dlouhé diskuse o tom, zda zvolené řešení v podobě úsporného tarifu, odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje a podobných úlev je optimální, efektivní či dostatečné, ale to je na jiný komentář. Podstatné je, že stojí hodně peněz, jež vláda jednoduše nemá.

Komu peníze sebrat

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější