nahoru
Premium Komentáře

Bohumil Pečinka: Máslo za všechny prachy aneb Co budeme jíst?

Bohumil Pečinka 14. července 2022 • 18:00
Máslo za všechny prachy
Máslo za všechny prachy
• foto: 
Fotomontáž Jan Ignác Říha

Opakuje se to každé léto. Jen tentokrát se kvůli válce na Ukrajině dostalo volání českých agrobaronů větší pozornosti, takže mohou prohlašovat: Máslo bude za sto korun a chleba za dvě stě. Část médií ráda prodává strach, a proto tohle sdělení zesilují. Přitom u většiny komodit má Česko nadprodukci, u pšenice dokonce dvojnásobek toho, co spotřebujeme. O co se tu hraje?

Minulý týden se v tisku objevila tato statistická čísla: Letošní sklizeň základních obilovin (bez kukuřice na zrno) by podle prvních odhadů statistiků měla být srovnatelná s loňskou. Pšenice by se letos mělo urodit šesté největší množství od druhé světové války, přičemž pšenice je zaseta téměř na třetině českých polí. Babišova řepka pro zajímavost zabírá 14 procent osevní plochy a sklidí se jí meziročně o čtyři procenta více. Podle ministra zemědělství Nekuly by farmáři neměli vyvolávat paniku kvůli dotacím, neboť jejich odvětví letos očekává rekordní výdělky.

Využité zmatky

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.




Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější