nahoru

Bohumil Pečinka: Gangsteři a horliví žalobci. Jiný pohled na aféru vládního hnutí STAN

Bohumil Pečinka 23. června 2022 • 12:30
Bohumil Pečinka: Gangsteři a horliví žalobci. Jiný pohled na aféru vládního hnutí STAN
foto: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Co znamená aféra kolem pražského dopravního podniku? Padne vláda? Proč se státní zástupci stále chovají jako prokurátoři? Jak je možné, že to některým lidem v politice dlouho procházelo?

Když propukla kauza kolem náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), ani na chvíli jsem nepochyboval, že tak nějak mohlo ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku probíhat. Koneckonců už v lednu 2020 na to upozornila pražská radní pro bydlení Hana Marvanová (nez. za STAN) a žádala o vyvození odpovědnosti jak Hlubučka, tak radního pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě). Tehdy ještě neměla důkazy a mluvila jen o „nekalých praktikách“. Vedení STAN tehdy bylo hluché a dnes za to ponese politickou odpovědnost. To je život.

Dva gangsteři

V letech 2014–2016 napsal a vydal novinář Jaroslav Kmenta tři knihy o severomoravském gangsterovi Radovanu Krejčířovi. V jedné z nich je přepis několika ­motáků, které Krejčíř vynesl z českého vězení. Instruuje v nich svého společníka ve zločinu – na rozdíl od sebe jen podvodníčka okresního formátu – Michala Redla, jak dokončit vykradení některých firem. Co z toho vyplývá? Minimálně od vydání Kmentovy knihy mělo být všem ve STAN jasné, kdo je kdo.

Michal Redl pocházel ze zlínské podnikatelské rodiny. Jeho otec Petr (zemřel 2017) byl prvním velkým sponzorem hnutí STAN i všech jeho předchůdců před rokem 2009. Do politického života ho vtáhl dnešní europoslanec za STAN Stanislav Polčák. Rozdíl mezi starým a mladým Redlem byl jako mezi podnikatelem, který se možná pohybuje na hraně, a gangsterem. Právník Polčák tohle nikdy nepochopil a jen díky své pracovitosti uvnitř hnutí a síle sponzorských peněz byl schopen držet svou pozici uvnitř STAN, ale i ve vlivném Sdružení místních starostů.

Co nebylo jasné po vydání Kmentových knih, muselo být jasné už v roce 2017. Tehdy vypukla aféra kolem mailu, který Polčák omylem rozeslal. Vyplývalo z něj, že se s Michalem Redlem radí, jak obsadit některá místa ve vedení pražského magistrátu a na něj navázaných městských firem. Polčák sice formálně rezignoval na místopředsednictví STAN, ale už o dva roky později byl znovu nominován STAN na europoslance.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější