nahoru

Nové tváře v ČNB: Menší průšvih, než jsme se obávali

PAVEL PÁRAL 15. června 2022 • 09:30
Příští guvernér ČNB Aleš Michl (zprava) s nově jmenovanými členy bankovní rady Evou Zamrazilovou, Karinou Kubelkovou a Janem Fraitem
Příští guvernér ČNB Aleš Michl (zprava) s nově jmenovanými členy bankovní rady Evou Zamrazilovou, Karinou Kubelkovou a Janem Fraitem
• foto: 
ČTK / Ondřej Deml

Jednu dobrou a jednu špatnou zprávu nám přinesly minulé dny v ekonomice. Tou špatnou je fakt, že inflace vyskočila na 16 procent a vůbec se netváří, že by s růstem chtěla přestat. A v této souvislosti je dobře, že prezident nechal experimentů a po ne zrovna rozumném jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB byl při výběru dalších členů bankovní rady opatrnější.

Miloš Zeman nakonec klíčovou instituci definitivně nedestabilizoval. Těžko říci, zda ho odradily devizové trhy, na nichž koruna po Michlově jmenování prudce oslabila, nebo měl jednoduše při výběru nějaký lepší den.

Každopádně se dost tristně vypořádal s končící bankovní radou, kterou do posledního člena jmenoval on sám. Jiří Rusnok musel skončit, protože měl za sebou už druhý mandát a víc jich mít nemůže. Tomáši Niedetzkemu i Vojtěchu Bendovi však nebyl důvod působení neprodloužit. Kromě toho, že se Zemanovi nelíbí, když centrální banka bojuje s inflací zvedáním úrokových sazeb, což je její základní a nejdůležitější nástroj. A právě to oba centrální bankéři dělali.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz


Klíčová slova: komentáře, ekonomika, Česko, ČNBDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější