nahoru

Last minute Babiš aneb Kandidát, kterému projde opravdu všechno?

Petr Pešek, -swp-, -psp- 7. června 2022 • 12:00
Video se připravuje ...
Babiš a jeho obytňák
• video: 
ANO

S politickým mandátem si moc starostí nedělá, radši brázdí ve svém „obytňáku“ česká voličská zákoutí. Místo dříve avizovaného získávání podpory od lidí teď mluví o tom, že si případnou kandidaturu nechá jen podepsat poslanci. A hlavně – žongluje dál s termínem, kdy řekne, zda vůbec bude chtít Pražský hrad dobýt.

Přesto Andrej Babiš v seznamu již známých, možných i nemožných prezidentských kandidátů vede. V průzkumu, který před pár dny zveřejnila agentura Median, si mírně polepšil na 28,5 %. Podle autorů sondy nejspíš právě kvůli sice neohlášené, ale již de facto zahájené kampani.

Zajímavá jsou ale i další čísla, která už se v médiích tak moc necitovala. Jednak velikost volebního jádra (21 %), dále pak volební potenciál (34,5 %). A dále skladba jeho hlavních podporovatelů neboli skalních voličů. Je to sice vcelku předpokládatelné, ale i tak to stojí za připomenutí – Babiš „táhne“ u lidí starších 64 let (podpora téměř 46 %) a obyvatel s nižším vzděláním (základním či bez maturity, cca mezi 42 a 45 %).

 

A ještě zajímavější je zkombinování s druhým nedávným průzkumem CVVM, který se sice netýká prezidentských voleb, ale může pro ně a konkrétně pro Andreje Babiše leccos naznačovat. Sice mu vzrostla důvěra u lidí na 39 % – jsou tedy nastejno s premiérem Petrem Fialou – ale zároveň mu nedůvěřuje 53 % dotázaných. Takže více než polovina.

Záporné „saldo důvěry“ sice vykazuje všech tucet vrcholných politiků (viz zde), přinejmenším většina z nich ale o Pražském hradě nesní. U Babiše se tak potvrzuje známý fakt, že v prvním kole prezidentských voleb by dokázal uspět, problémem ale může být kolo druhé. Tedy samozřejmě, pokud bude vůbec kandidovat.

A bude? Původně to chtěl říct po prázdninách, teď už ale neplatí ani tohle: "Já jsem to změnil, že to oznámím na poslední chvíli, takže to asi v září nebude," řekl expremiér České televizi. "Protože sám nevím, i když mi to nevěříte.“ A kdy tedy? Možná na přelomu října a listopadu.

Od Andreje Babiše je to pochopitelný krok. Jednak si nechá co nejdéle volné ruce, třeba kdyby chtěl ještě z prezidentského klání vycouvat a doufat v předčasné sněmovní volby. A také ví, že jeho věrní mu leccos prominou.

Od estébácko-komunistické minulosti přes střet zájmů a obžalobu z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo (mimochodem před soudem by Andrej Babiš mohl stanout právě v září) po nynější lavírování s oznámením prezidentské kandidatury a změnu způsobu nominace. Hlavně aby bylo znovu líp.

Pořád je tu ale možnost, že většina voličů usoudí, že „lépe už bylo“, a nebudou chtít experiment Babiš opakovat. Anebo třeba nebudou chtít mít na Pražském hradě znovu Slováka, zvláště prezidentské volby jsou dost o emocích. A že se podaří najít skutečně silného prezidentského kandidáta, který osloví nejen stoupence stran současné vládní koalice, což už samo o sobě není zrovna lehké, ale i část opačného tábora. Zatím to tak ale nevypadá.

Video se připravuje ...
NoviNÁŘEK 20: Je kampaň Andreje Babiše jako toluen? ANO, jeVIDEO Reflex.cz

Petr Pešek, -swp-, -psp-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější