nahoru

Bohumil Pečinka: Fialova vláda se svázanýma rukama

Bohumil Pečinka 4. června 2022 • 07:00
Zástupci koalic SPOLU a PirStan podepsali koaliční dohodu
Zástupci koalic SPOLU a PirStan podepsali koaliční dohodu
• foto: 
Zbyněk Pecák

V určitých kruzích se začíná šířit obraz Česka jako asociálního ostrova v moři solidární Evropy. Kdyby šlo vládní snažení k něčemu přirovnat, tak k člověku, jenž se nemotorně pokouší rozvázat ruce k budoucí aktivitě. O co jde?

Fialova vláda získala v polovině ledna důvěru Poslanecké sněmovny programem, který už za měsíc poté přepsal Vladimir Putin. Ze dne na den se do centra zájmu dostala energetika a bezpečnostní záležitosti. Když k tomu připočteme prudce akcelerující Babišovu inflaci, nezbyl z vládního programu kámen na kameni. Ministři by se neměli tvářit, že všechno jde podle plánu.

Strategický tah

První velké strategické rozhodnutí Klausovy vlády po roce 1992 bylo nebýt závislý na dodávkách ropy a plynu z Ruska. Tehdy byla u moci garnitura, která si ještě pamatovala, že Rusové používají dodávky energií a surovin jako nástroj politického vydírání. Právě proto byla už v roce 1995 dokončena přípojka IKL (Ingolstadt-Kralupy-Litvínov) na Transalpský ropovod z italského Terstu.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější