nahoru

Z Olomouce na Hradčany. Jan Graubner je překvapivá změna v čele církve

Petr Sokol 23. května 2022 • 14:00
Nový primas český Jan Graubner
Nový primas český Jan Graubner
• foto: 
Petr Topič / Mafra / Profimedia

Místo kandidátů, o nichž se spekulovalo, stane v čele pražského arcibiskupství metropolita moravský Jan Graubner. Je to krátkodobé řešení.

Z pohledu vně církve i podle současné publicity by se mohlo zdát, že dosavadní olomoucký arcibiskup byl právě „povýšen“ a stane se novou hlavou římskokatolické církve v celé České republice. Vždyť i titul, který se s hlavou pražské arcidiecéze pojí a jenž zní „primas český“, tuhle domněnku podporuje.

Ve skutečnosti jsou ale česká a moravská církevní provincie odděleny a pražský arcibiskup není v ničem nadřízeným svého olomouckého kolegy. Prakticky je hlavou církve v celé republice předseda České biskupské konference, v jejímž čele ale nyní stojí právě Jan Graubner. Jediné Graubnerovo „povýšení“ může proto spočívat v tom, že s pražským arcibiskupským úřadem se tradičně pojí jmenování jeho držitele kardinálem – členem volitelského sboru, který vybírá papeže.

Moravan

Osobnostně patří nově vybraný pražský arcibiskup k tradicionalistické části katolické církve a ke generaci, která vzešla z podzemních náboženských aktivit za komunismu a následně v zemi obnovovala svobodný náboženský život. Stejně jako dřívější pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk náleží i Jan Graubner k vnitrocírkevnímu Hnutí Fokoláre.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější