nahoru

Bohumil Pečinka: Sjednoceni úspěchem

Bohumil Pečinka 13. dubna 2022 • 18:00
Petr Fiala
Petr Fiala
• foto: 
Profimedia.cz

Byl to sjezd strany sjednocené volebním úspěchem – taková by mohla být základní charakteristika třicátého kongresu ODS. Všechno ostatní bylo vedlejší, protože skutečná politika se dnes přenesla do vlády. A v jejím čele stojí Petr Fiala.

Jsou to vládní politici, kteří dnes rozhodují o dalším směru ODS. A to bez ohledu na to, jestli dnes někdo z nich je, nebo není ve vedení této strany, jestli je to muž, nebo žena. Malý příklad: po Fialovi a Stanjurovi má dnes nejsilnější postavení v ODS ministryně obrany Jana Černochová, která sice formálně není ve vedení, ale na žebříčku moci je něco mezi trojkou až pětkou. Rozhodně kope první odéesovskou ligu. K ní patří ještě ministři Blažek, Kupka a Baxa. Na pomezí první a druhé ligy je europoslanec Vondra a šéf poslaneckého klubu Benda. Dobrou druhou ligu kopou v ODS šéf Senátu Vystrčil, šéf senátního klubu Nytra a europoslanec Zahradil je na hranici druhé a třetí ligy, přestože je z titulu funkce šéfa euroklubu ODS v předsednictvu této strany. Co z toho všeho vyplývá? Na centrální úrovni se všechno podstatné odehrává v gravitačním poli vlády, všechno ostatní je vedlejší a odvozené.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější