nahoru

Bohumil Pečinka: Vláda platí daň, kterou nevypsala

Bohumil Pečinka 12. února 2022 • 18:00
Premiér Petr Fiala
Premiér Petr Fiala
• foto: 
Foto Aha! – K. Kopáč, T. Tran, ČTK/O. Hájek, Profimedia.cz

Vláda Petra Fialy si dva měsíce od svého vzniku vůbec nevede špatně. Platí však krvavou daň za dvě věci – způsob komunikace a personální situaci na některých ministerstvech. To úplně zastiňuje její úspěchy.

Ukázat se to může na situaci z minulého týdne. Šest let se pokoušel Andrej Babiš se svými lidmi řešit spor s polskou stranou ve věci problémů s dolem Turów. Vedlo to k diplomatickému krachu a stížnostem u Evropské unie, což vyostřilo vztahy s velmi blízkým spojencem. Ve sporu se hrálo o kompenzace ve výši jednotek miliard korun, takže žádná katastrofa. Už proto nemělo dojít k diplomatickému rozkolu, který se projevil v nevraživosti ve vzájemných vztazích obou zemí. Fialova vláda spor vyřešila během několika týdnů a získala několikaleté garance, že pokud navržené řešení nebude správné, celá věc se znovu otevře.

S Francií

Podobného úspěchu dosáhlo dvouměsíční úsilí české vlády, aby jaderná energie byla považována za zelený zdroj. Minulý týden to Evropská komise ve své taxonomii potvrdila. Jde o průlom, protože Česko nemůže spoléhat na vítr a slunce při výrobě energie a bez toho by střednědobě došlo k dalšímu vzestupu cen. Nová česká vláda se strategicky odpojila od Německa a přidala se do skupiny zhruba dvanácti zemí v čele s Francií. Minulý týden jsme se zase jednou objevili na straně vítězů v souladu s našimi národními zájmy.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější