nahoru

Cyril Höschl: Sílící vliv sociálních sítí může ovlivňovat psychické vyladění především dorůstající generace

Cyril Höschl 2. února 2022 • 14:40
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Pane profesore, rád bych se zeptal, co znamená termín hakimori. Zda je to nějaká duševní porucha a zda opravdu existuje a vyskytuje se i u nás. Také by mě zajímalo, jestli závislost na internetu je duševní porucha. Děkuji za eventuální odpověď. Jan V. Přelouč

Zřejmě máte na mysli hikikomori, což v japonštině znamená doslova „odtržení“ a označuje se tak porucha u mladých jedinců, kteří žijí zpravidla u svých rodičů izolovaně od světa, uzavření ve svých pokojících po celé dny, měsíce, nebo dokonce roky a odmítají komunikovat i se svou rodinou. Hojně využívají internet a ven se odvažují pouze za účelem vyřízení nejnutnějších záležitostí. Spor se vede o to, zda toto chování je, či není duševní porucha, protože má mnoho společných charakteristik s počínající psychózou, s negativními příznaky schizofrenie a se závislostí na internetu, s nimiž se často vyskytuje pospolu.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější