nahoru

Bohumil Pečinka: Několik glos o nastupující vládě Petra Fialy

Bohumil Pečinka 7. ledna 2022 • 12:00
Bohumil Pečinka: Několik glos o nastupující vládě Petra Fialy
foto: Foto Aha! – M. Protivanský, Reuters, ara, Twitter V. Smolky

Poslední člen vlády Petra Fialy byl konečně jmenován. Jaké jsou osoby a obsazení v nové vládě? A co na ně za první týden práce spadlo?

Petr Fiala

premiér

Prvního ledna se premiér ve svém novoročním projevu pokusil o havlovský žánr „naše země nevzkvétá“. Oproti svým předchůdcům byl docela přesvědčivý, jen nesmí upadnout do kalouskovského přestřelení. Je dobré mluvit otevřeně, ale existuje úzká hranice mezi pravdou a pouštěním hrůzy. Exministr financí chtěl svého času motivovat špatnými zprávami, čímž vyvolal tak ustrašená očekávání lidí, že to prodloužilo ekonomickou krizi.

Ekonomika je z poloviny psychologická záležitost. Když lidi utvrdíme v době růstu, že je krize, uzpůsobí tomu své chování a krize nakonec přijde. Vláda není od toho, aby zamlčovala, nebo naopak děsila lidi. Má zjednat nápravu a podle toho bude jednou hodnocena. Jinak premiér Fiala je zatím příjemným překvapením, hlavně jak dokázal během jednání s prezidentem Zemanem udržet nervy na uzdě. Z toho nyní může těžit.

Vít Rakušan

místopředseda vlády, ministr vnitra

Před nástupem do funkce a po něm udělal několik komunikačních chyb, ať už při jednání s odstupujícím policejním prezidentem, nebo vysvětlováním sponzorských peněz pro STAN. Těsně před Vánocemi zveřejnil, že nebude kandidovat na prezidenta republiky, na což řada vlivných skupin sázela. Dost možná je to reakce na premiérovo prohlášení, že ministři by neměli kandidovat na hlavu státu. Na koaličním jednání si vymohl jen mírné snížení růstu platů ve svém resortu, čímž naznačil, že je silná politická váha.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější