nahoru

Skončí EET, sníží se daně, plánuje vláda a ještě chce ušetřit. Přehled změn, co čekají rozpočet

Oliver Adámek 28. prosince 2021 • 10:50
Skončí EET, sníží se daně, plánuje vláda a ještě chce ušetřit. Přehled změn, co čekají rozpočet
foto: Vláda ČR

Stabilizace veřejných financí figuruje v programu nové pětikoaliční vlády jako úplně nejvyšší priorita. Vládní strany ale před volbami často schytávaly kritiku za to, že ohledně rozpočtu jsou jejich plány až moc idealistické a nerealizovatelné. Co přesně Fialův kabinet plánuje udělat s rekordně deficitním státním rozpočtem v době pořád nekončící epidemie covidu?

Do nového roku vstoupí vláda v rozpočtovém provizoriu. Návrh státního rozpočtu Babišovy vlády sněmovna neodhlasovala, nový šéf financí Stanjura chce během ledna rozpočet narychlo upravit a ušetřit asi sto miliard. Během volebního období se však vláda chce přiblížit co nejvíce vyrovnanému rozpočtu, přitom nezvyšovat daně a valorizovat různé další státní výdaje včetně starobních důchodů.

To vše dohromady se zdá mnoha ekonomům nereálné a vláda se dle nich nezvládne držet svého programu. Úspory má zajistit jen osekání běžných výdajů na provoz státu, vláda přitom však počítá se zvyšováním rozpočtu obrany a školství, pokračovat má i růst platů učitelů. Asi by se nyní hodila oblíbená otázka pravicových politiků a ekonomů – a kde na to vezmeme?

Stejně jako u důchodové reformy, dopravy a krize dostupnosti bydlení, i u stabilizace státního rozpočtu přinášíme deset nejdůležitějších konkrétních kroků, které vláda plánuje. Nezahrnujeme tedy spíše obecné vize jako zodpovědné hospodaření, ale jen konkrétní kroky, u kterých půjde vyhodnotit, zda je vláda v praxi realizuje.

  • zvýší se limit pro povinnou registraci DPH ze současného milionu na 2 miliony KČ
  • Česko co nejdříve splní Maastrichtská kritéria pro zavedení Eura
  • 10 % státního rozpočtu budou tvořit kapitálové (investiční) výdaje
  • pro daňovou slevu na poplatníka se zavede zákonná valorizace dle inflace, podobně jako funguje u důchodů
  • sociální pojištění zaměstnavatelů se sníží o 2 procentní body
  • pro částečné úvazky se sníží odvody na sociální pojištění
  • vláda zavede tzv. daňovou brzdu
  • platby za pečovatelské služby bude možné si odečíst z daní
  • pro platbu daní vznikne jednotné inkasní místo v rámci portálu Moje daně
  • vláda zruší EET a upraví parametry kontrolního hlášení pro živnostníky

Pokrok u vládních plánů v oblasti veřejných financí zhodnotíme jednou ročně. Splnění Maastrichtských kritérií je zřejmě cíl až pro konec volebního období, celkem brzy však vláda může provést třeba některé drobnější daňové změny.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější