Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech předsedou vlády šéfa ODS Petra Fialu.

Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech předsedou vlády šéfa ODS Petra Fialu. Zdroj: reprofoto Twitter Jiřího Ovčáčka

Zabraňme tomu, aby prezident přepisoval ústavu i výsledek voleb

Naše země je ve vážné politické a ústavní krizi. Je třeba jednat rychle a v souladu s ústavou. Klub na obranu demokracie se proto obrátil na předsedkyni Poslanecké sněmovny a předsedu Senátu s naléhavou prosbou: v možnostech obou komor Parlamentu ČR je aktivace článku 66 Ústavy ČR. Parlament se usnese, že prezident není ze závažných důvodů schopný vykonávat svou funkci. Pravomoc jmenovat vládu tak přejde na předsedkyni PS. Oslovení politici se mají zasadit o projednání tohoto postupu. Pod dopis sbíráme podpisy občanů, kteří s námi souhlasí. Jeho plný text je zde:

Dopis Klubu na obranu demokracie předsedkyni Poslanecké sněmovny a předsedovi Senátu PČR

Vážená paní
Ing. Markéta Pekarová Adamová
předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR

Vážený pan
RNDr. Miloš Vystrčil
předseda Senátu PČR

Vážená paní předsedkyně, vážený pane předsedo,

obracíme se na Vás jako na vrcholné představitele obou komor našeho parlamentu s naléhavou prosbou.

Česká republika má vládu v demisi. Od minulého týdne jedná prezident ČR o ustavení nové české vlády. Zatím jmenoval pouze premiéra. Nyní provádí tzv. konzultace s jednotlivými kandidáty na ministry, přičemž jednoho už předem odmítl. Ani jedno, ani druhé nemá žádnou oporu v ústavě.

Nová Poslanecká sněmovna, jež už byla ustavena, nemůže dát důvěru nové vládě, z níž byl zatím jmenován jen premiér. Jak dlouho bude vše trvat, závisí na rozhodnutí prezidenta. Prezident není z ústavy nijak časově limitován.

Prezident dlouhodobě trpí blíže nespecifikovanou vážnou chorobou, kvůli níž byl v poslední době opakovaně hospitalizován. Nyní je v karanténě kvůli nákaze koronavirem.

To vše se děje v době, kdy je Česká republika ohrožena vážnou epidemií.

Situace České republiky je zoufalá. Je třeba jednat velmi rychle a v souladu s ústavou. Jediné schůdné řešení máte v rukou Vy:

Obě komory parlamentu se podle článku 66 Ústavy ČR prostou většinou usnesou, že prezident ze závažných důvodů není schopen svou funkci vykonávat. Je to politické rozhodnutí. Je v pravomoci parlamentu ČR, který za ně nese zodpovědnost.

Tím přejde pravomoc jmenovat vládu na předsedkyni Poslanecké sněmovny. Není žádný důvod, proč by tak nemohla učinit neprodleně.

Rozhodnutí o důvěře takto jmenované vládě bude v rukou legitimně zvolené Poslanecké sněmovny.

V tuto chvíli máte v rukou další osud České republiky a jejích obyvatel.

Zasaďte se o projednání tohoto postupu!


Pod tento dopis sbíráme podpisy občanů, kteří s námi souhlasí. Prosíme, připojte se zde.

V Praze, 5. prosince 2021

Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Jan Scheinost

Členové KOD a bývalí účastníci Demokratické iniciativy: Jan Bouchal, Martin Erben, František Hodík, Jiří Chval, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Martin Litomiský, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Ondřej Pěč, Vladimír Peřina, Hana Petrásková, Jiří Plieštik, Vojtěch Průša, Václav Řeřábek, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, David Svoboda, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Miroslava Šefčíková, Jiří Šimeček, Jana Šťástková, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Ladislav Voves, Milan Zapletal, Jiří Zauška, Jan Zima