nahoru

Karel Steigerwald: Hora Říp, vlajková loď Agrofertu. Prezident v akváriu

Karel Steigerwald 3. prosince 2021 • 18:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Hora Říp je památka zabydlená v pověstech a legendách. Na samotném kopci krom jedné z románských rotund nic není, ale mnoho Čechů věří, že na Řípu, snad přímo v té rotundě, bydlel sám praotec Čech s Libuší, Krokem, Nezamyslem a ostatními bájnými postavami.

Rána pro vlastence

Ing. Babiš, poslanec za řipské předmostí, patrně vidí v atraktivně vybaveném kopci mnohem větší obchodní potenciál, než aby po něm brouzdaly školní výlety a hrstky vlastenců, kteří se na větrnou horu chodí nastydnout a dojmout. Babiš rozjel kampaň, že kopec má patřit státu, a chystá jeho prodej vyjednat přímo s Margaret Brooks Lobkowiczovou z Denveru v USA, která posvátné místo získala v restituci. Bývalý premiér žádné obchody nedělá jen tak. Hora Říp může po patřičném zakleknutí skončit jako součást Agrofertu, tedy v rukou zahraničního ekonomického přistěhovalce, ještě dřív, než by se Lobkowiczové k prodeji rozhoupali. V rukou slovenského kapitálu by tak byli oba proslulí praslovanci, Pribina i Čech. Pro české vlastence by to ale mohla být ta lepší varianta. Prezident by mohl svaté místo snadno přenechat Číňanům nebo Rusům.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější