nahoru

Invaze do Polska: Proč je tak horko na východní hranici Evropské unie

TOMÁŠ VLACH 19. listopadu 2021 • 11:10
Invaze do Polska: Proč je tak horko na východní hranici Evropské unie
foto: Irek Dorozanski / Polish Ministry of National Defence / Getty Images

Za komunistického režimu byla hranice mezi dvěma světovými rivaly, NATO a Varšavskou smlouvou, místem drátů, zátarasů a provokací. Dnes se zdá, že se vše vrací do starých kolejí.

Jde o obvyklý obrázek dnešních dnů na hranici Běloruska s Evropskou unií – migranti, mezi nimiž jsou statní muži kolem třicítky v bundách s kapucemi, přecházejí kolem hraničního plotu s nůžkami na štípání ostnatého drátu. Z jakýchsi záhadných příčin jsou všechny nůžky stejného typu, stejně tak mladíci se navzájem tak nějak podobají, alespoň chováním a gesty. Ve chvíli, když mají pocit, že nejsou sledováni, prostříhají si do plotu díru a uvolní cestu celé skupině, kde jsou ženy a děti.

Pro skupinku pak začíná ruská ruleta, protože se musí dostat pryč z asi tříkilometrového pásma velmi intenzívně hlídaného polskými vojáky a policisty. Za pásmem už je možné potkat se s převaděči, kteří migranty odvezou až k německé hranici či rovnou do Německa. Používají při tom vynalézavých metod. Například minulý týden u osady Wieliczki nachytali policisté falešnou sanitku, ve které seděli dva Varšavané v covidových kombinézách a předstírali, že vezou pacienta nakaženého koronavirem. Místo toho měli ve voze 18 migrantů z Iráku.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější