David Rath

David Rath Zdroj: Blesk:David Malík CNC

Obhájce Davida Ratha Roman Jelínek po jednání na Městském soudě v Brně. Věří, že Krajský soud v Brně rozhodne po stížnosti žalobkyně o propuštění jeho klienta do konce roku.
David Rath (55) před senátem městského soudu v Brně, který se zabývá žádostí o jeho podmíněné propuštění.
David Rath (55) před senátem městského soudu v Brně, který se zabývá žádostí o jeho podmíněné propuštění.
David Rath (55) před senátem městského soudu v Brně, který se zabývá žádostí o jeho podmíněné propuštění.
David Rath (55) před senátem městského soudu v Brně, který se zabývá žádostí o jeho podmíněné propuštění.
17
Fotogalerie

Čím se liší případ Rath od případu Nečas?

Městský soud v Brně rozhodl o podmíněném propuštění Davida Ratha z vězení. Rozhodnutí zatím není pravomocné, státní zástupkyně podala stížnost. MUDr. Rath je mi sympatický zhruba stejně jako prezident Zeman. Stejně jako prezidentu Zemanovi nepřeji smrt, nepřeji ani MUDr. Rathovi, aby shnil v base. Nechť rozhodne kompetentní soud.

Má snad být rozhodnutí součástí tzv. milostivého léta, o němž dnes sní politici napříč spektrem i spříznění novináři? Volební boj skončil, vzhůru do práce pro blaho vlasti.

Případ MUDr. Ratha byla jakási předehra k nelítostnému boji proti korupci, který vyvrcholil v letech 2013–2021. Frustrovaným „orgánům činným v trestním řízení“ se podařilo dostat se na kobylku významnému politikovi. O spravedlivosti procesu nemám nejmenší pochyby. Jen se tak odsouzený mimoděk dostal do pozice, které Němci říkají Sündenbock, tj. obětní vlastně nikoli beránek, nýbrž kozel.

Je totiž obtížné si od předehry odmyslit vlastní operu, Velkou protikorupční revoluci. Začala rovněž procesem, tentokrát s Petrem Nečasem. Mám na mysli ten o „poslaneckých trafikách“. Jeho špatně skrývanou podstatou bylo obvinění expremiéra z toho, že přiměl úplatou tři poslance, aby porušili svůj poslanecký slib rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Tradiční zásada, že nikdo nesmí nutit poslance k tomu, aby rozhodoval podle nějakých instrukcí, byla po stalinsku obrácena naruby a prokurátoři a policisté dostali právo šťourat se obviněným ve svědomí.

Důsledkem vlekoucího se a dosud neuzavřeného procesu byl katastrofický politický vývoj, pád vlády, skandální veřejné debaty v televizi, seberozpuštění Poslanecké sněmovny, počátek dlouhodobé mocenské libovůle Miloše Zemana. Do čela boje proti korupci se dostal polistopadový zbohatlík a miliardář Andrej Babiš a svou pozici úspěšně posiloval dlouhých osm let. Vše probíhalo formálně vzato ústavní cestou. Obrovská ostuda však zůstává obrovskou ostudou i tenkrát, když probíhá formálně OK.

Jde mi o jedno. Když „Milostivé léto“, tak se vším všudy. V tomto případě to znamená: když už omilostnění (to zdůrazňuji) Davida Ratha, tak také spravedlivé uzavření procesu s Petrem Nečasem. Jistě, ani pan Nečas není rytíř bez bázně a hany. I tady není označení Sündenbock od věci. Jsem však přesvědčen: za prvé, že nezávislý soud dokáže tu věc spravedlivě posoudit. Za druhé si osobně myslím a píšu to od roku 2013, že obvinění ve věci poslaneckých trafik je skandální a nevěcné. A za třetí, že politické důsledky, které celá aféra rozpoutala v posledních osmi letech, znamenaly politickou katastrofu, jejíž následky budeme odstraňovat dlouhá léta.