nahoru

Mapa ukazuje, že rovnice „víc očkování = méně nakažených“ neplatí vždy. Tvrdit opak je manipulace

Oldřich Tichý, -swp- 8. listopadu 2021 • 13:00
Mapa ukazuje, že rovnice „víc očkování = méně nakažených“ neplatí vždy. Tvrdit opak je manipulace
foto: ČTK / Šálek Václav

Mluví se o tom jako o novém rozdělení Evropy. Od Severního po Středozemní moře vede výrazný předěl, který dělí kontinent na západní část, kde mají covid více méně pod kontrolou, a část východní, kde se potýkají s dramatickou podzimní vlnou nákazy. Do východního bloku však tentokrát překvapivě patří i Německo, Rakousko, Belgie či Nizozemsko. A to navzdory tomu, že je v těchto zemích procento očkovaných výrazně vyšší, než například v Česku či jiných středo- a východoevropských zemích.

Situace je výborně vidět na mapě níže, kterou každý čtvrtek aktualizuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Používá přitom kombinovaný indikátor zohledňující počet provedených testů a počet zjištěných pozitivních pacientů vždy za předchozí dva týdny.

Zatímco zejména Španělsko, Portugalsko, ale třeba i Francie a Itálie jsou podle dat zveřejněných 4. listopadu více méně v pohodě, na východ od nich dominují různé odstíny varovné červené barvy. V „pohodové“ západní části kontinentu by mohlo být vysvětlením dobré situace očkování – Portugalsko má naočkováno asi 86 % populace, Španělsko 79 %, Itálie 73 % a Francie 69 %.

Teorii s očkováním by mohla podporovat i data z druhé strany pomyslného žebříčku. Například Rumunsko, kde je naočkováno jen asi 31 % lidí, Bulharsko (20 %) či Slovensko (42,3 %) patří k zemím, kde se covid po letním zklidnění opět prudce šíří. Sem ostatně patří i Česko s cca 58 % očkovaných.

Mapa ECDC ukazuje rozdělení Evropy při podzimní vlně nákazy covid 19 Mapa ECDC ukazuje rozdělení Evropy při podzimní vlně nákazy covid 19Foto ECDC

Předpoklad, že úspěšnosti vakcinace je přímo úměrná také ochrana před nákazou, ovšem nabourává třetí skupina zemí. A to těch, kde je očkování sice úspěšné, podíl očkovaných se pohybuje kolem 70 %, případně tuto hranici i překračuje, ale přesto tyto země spadají podle Evropského centra pro prevenci a šíření nemocí do kritického rudého pásma. Konkrétně jde o Belgii (75 % očkovaných), Nizozemsko (68 %), ale třeba i Německo (67 %) či přísně provakcinační Rakousko (64 %).

Jestliže velká část mainstreamových médií a propagátorů očkování využívá dobrou situaci ve Španělsku či zejména Portugalsku k demonstraci své mantry, že očkování = vítězství nad virem, stěží vysvětlitelnou mizernou pozici vysoce proočkované Belgie či Nizozemska titíž lidé vesměs přecházejí mlčením. Důvody jsou dva: prvním je skutečnost, že jednoznačné vysvětlení prostě neexistuje. Může jít o kombinaci řady epidemiologických, sociálních, demografických a dalších faktorů, které nelze jednoznačně popsat, spočítat a dosadit do rovnice, která by dala požadovaný výsledek. Druhý důvod pak z toho prvního vyplývá, přímo na něj navazuje – jakékoliv příklady, které odporují jednoduchému schématu „hodně vakcín znamená málo nákazy“, se nehodí nekritickým propagátorům očkování do krámu.

Zdůrazňování příkladů zemí, kde se hodně očkuje a málo marodí (což skutečně je téměř jistě v přímé souvislosti) a současné přehlížení zemí, kde se hodně očkuje, ale zároveň i hodně marodí (což ukazuje, že samotné očkování nemusí být samospásné), tak není ničím jiným než jednou z ukázek tendenčního nakládání s informacemi a manipulace veřejností.

Reflexe Kalouska a Stoniše 30 - Kalousek: Nechci být rukojmím neočkovaných; Stoniš: Jenže i očkovaný může roznášet covidVIDEO Reflex.cz

Oldřich Tichý, -swp-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější