Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. Zdroj: Profimedia.cz

„Doba se mění: Vraťme Pražský hrad lidem!“ Klub na obranu demokracie ke dlouhodobé blokaci Pražského hradu

V posledních dnech se hodně hovoří o tom, že čelní představitelé Kanceláře prezidenta republiky by měli rezignovat. Nic proti tomu. Jen by se přitom nemělo zapomínat i na to, že návštěvníci Pražského hradu jsou už přes pět let sekýrováni zbytečnými, nesmyslnými a ponižujícími prohlídkami, zavedenými jako odvetné opatření. Vyzýváme čelné demokratické politiky, Petra Fialu, Víta Rakušana a Miloše Vystrčila, aby se zasadili o jejich zrušení. Rádi je v tom podpoříme.

Otevřený dopis Klubu na obranu demokracie Petru Fialovi, Vítu Rakušanovi a Miloši Vystrčilovi

V českých médiích (i v těch babišovských) se v posledních dnech píše o tom, že je třeba, aby někteří představitelé Kanceláře prezidenta republiky, zejména Vratislav Mynář a Jiří Ovčáček, odešli ze svých postů na Pražském hradě. Heslo zní: „Vykliďte Hrad!“

Nic proti tomu. Je tu však zároveň jeden velmi naléhavý, daleko jednodušší a v podstatě nepolitický požadavek, dotýkající se každodenního života obyčejných lidí. Hlavně v Praze, ale nejen tam.

 Před časem, 19. června 2015 navečer, nahradili dva členové umělecké skupiny „Ztohoven“ prezidentskou standartu na střeše Pražského hradu obřími rudými trenýrkami. Byl to výraz protestu proti politice Miloše Zemana. O jeho vhodnosti je možné diskutovat, ale o to teď nejde. Podstatné je, že necelý rok poté prezident údajně ve spolupráci s Policií České republiky zavedl systém bezprecedentních nesmyslných a ponižujících prohlídek pro návštěvníky celého areálu Hradu z domova i z ciziny. A to pod zjevnou záminkou, že jde o to čelit možným teroristickým útokům. Přitom šlo o kolektivní trest vrchního velitele ČR pro kmány z ČR a ze světa, trest podobný těm, jaké známe z Haškova Švejka. Řada lidí proti tomu tenkrát protestovala, náš klub taky. Nadarmo.

Změnilo se dnes, po říjnových volbách, něco? Politici, kteří v nich uspěli, poukazovali a poukazují na to, že jim jde o změnu politiky, jaká se tu prosazovala v letech 2013–2021. Tomu, aby se jim dalo věřit, by hned na počátku velmi napomohlo jedno malé, ale výrazné symbolické vstupní gesto:

 Pane Petře Fialo, pane Víte Rakušane, pane Miloši Vystrčile! Pokud chcete být věrohodní, zasaďte se, prosíme, ze své nabyté autority o to, aby byla neprodleně zrušena nesmyslná a ponižující opatření z léta 2016, postihující širokou veřejnost. Rádi Vás při tom podpoříme.

Výbor Klubu na obranu demokracie:  Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Jan Scheinost

Pod náš dopis sbíráme podpisy těch, kteří s námi souhlasí. Prosíme, připojte se zde.