nahoru

Válka o šampaňské skončila. Francouzi ubránili před Rusy své kulturní dědictví

Jiří Štefek 28. září 2021 • 13:00
Válka o šampaňské skončila. Francouzi ubránili před Rusy své kulturní dědictví
foto: ČTK

Bojkot ruského trhu ze strany vinařů z Champagne po dvou měsících skončil. Ke změně názoru je přiměla především silná potřeba prodat již vyrobené láhve, ale i drobné ústupky ze strany ruských výrobců šumivých vín.

Nejprve si řekněme, o co ve francouzsko-ruském sporu o šampaňské šlo. Zhruba v polovině července začal v Rusku platit zákon, podle kterého musí všichni zahraniční výrobci sektu označovat svůj produkt jako šumivé víno.

Toto nařízení vyvolalo ve francouzském regionu Champagne prudkou reakci. Důvod je prozaický – pouze vína z této oblasti na severovýchodě Francie jako jediná na světě mají oprávnění nést označení „šampaňské“. Ve světě se to respektuje, tedy s výjimkou Ruska. Francouzská reakce byla o to prudší, protože podle zmíněného ruského zákonu titul šampaňské směly pro své produkty používat jen ruské firmy. Sdružení Comité interprofessionnel du vin de Champagne následně vyzvalo své členy k bojkotu ruského trhu.

Ten však trval jen dva měsíce. Na jeho ukončení tlačily především velké šampaňské firmy. Podle statistik sice společnosti z tohoto regionu do Ruska ročně vyvezou zhruba „jen“ jeden a půl milionu lahví (zhruba půl procenta ze své celkové roční produkce), ale jde především o luxusní, a tudíž i drahé značky. Tyto láhve jim navíc kvůli dopadům epidemie koronaviru (a tudíž i nižší poptávce) zůstaly ležet ladem ve sklepích a producenti se jich potřebují zbavit, aby měli místo pro letošní sklizeň, přestože ji očekávají jako jednu z nejhorších v historii země. „Nechceme žádný bojkot, Rusové jsou přátelé šampaňského a šampaňský region je přítelem Rusů,“ citovala Česká televize pragmatické vyjádření francouzského vinaře Maxima Toucharda. Francouzsko-ruskému smíru také pomohlo ujištění ruských producentů šumivého vína, že ačkoliv by mohli, své produkty jako „šampaňské“ označovat nebudou.

Tím však spory producentů z Champagne nekončí. V současné době například usilují o to, aby řetězec tapas barů ve Španělsku přestal používat na cedulích a sociálních sítích název Champanillo. Spor nakonec skončil u Soudního dvora EU, který dal před několika dny za pravdu Francouzům.

 Klíčová slova: Francie, Rusko, víno, bojkot, šampaňské


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější