nahoru
Premium Komentáře

Superkomisaři s otazníky: Kandidáti pro dohled nad zpravodajskými službami budí pochybnosti

Jiří Sezemský 29. května 2021 • 06:00
Cyril Svoboda na oslavě televize Russia Today seděl u jednoho stolu s prezidentem Putinem
Cyril Svoboda na oslavě televize Russia Today seděl u jednoho stolu s prezidentem Putinem
• foto: 
sputnik

Vláda dosud nebyla schopna najít vhodné kandidáty pro novou „superkomisi“ kontrolující tajné služby. Probudila se krátce před volbami a předkládá nominace, které budí pochybnosti.

Od začátku roku 2018 má fungovat Orgán nezávislé kontroly zpravodajských služeb. Jeho úkolem je dohlížet na trojici zpravodajských služeb (BIS, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace). Na jeho vzniku panovala široká shoda, jelikož současná parlamentní kontrola tajných služeb je nedostatečná.

Členům nezávislého institutu jsou uděleny mimořádné pravomoci. Na rozdíl od poslanců mohou žádat informace z živých kauz a řešit pochybení zpravodajců. Proto byla nastavena přísná kritéria jejich výběru. Mělo by jít o důvěryhodné, bezpečnostně prověřené a veřejností respektované osobnosti.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější