nahoru

Generálové proti progresivismu: Francouzští vojáci varují před občanskou válkou

Petr Sokol 21. května 2021 • 11:00
Generálové proti progresivismu: Francouzští vojáci varují před občanskou válkou
foto: Profimedia.cz

Ve Francii i Spojených státech překročila řada špičkových vojáků demokratické zvyklosti a veřejně vystoupili s názorem, že jejich státy jsou v ohrožení. Varovali vládnoucí politiky, že pokud nezmění kurs, dojde v jejich zemích ke katastrofě.

Všechno začalo ve Francii. Více než dvacet tamních penzionovaných generálů sepsalo otevřený dopis, v němž se obrátilo na prezidenta Macrona a další politiky. Podle signatářů dopisu, k němuž se připojily i stovky dalších vojáků, včetně těch v aktivní službě, Francii hrozí několik smrtelných nebezpečí.

Tři nebezpečí

Tím prvním je podle autorů „antirasismus“, v němž spatřují nenávistnou ideologii, která popírá francouzskou historii, tradici a kulturu. „Antirasismus“ nejenom útočí na pomníky a zpochybňuje tím starou slávu Francie, včetně té vojenské, ale ve výsledku vede k nenávisti mezi jednotlivými komunitami ve francouzské společnosti a vlastně podněcuje násilí.

Francii podle podepsaných vojáků ovšem smrtelně ohrožuje také islamismus. Ten to dotáhl tak daleko, že ve Francii prý už existují místa, kde neplatí ústava a zákony, ale naopak pravidla, která jim přímo odporují. Vydělování těchto míst pod kontrolou islamistické ideologie je podle autorů naprosto nepřijatelné a musí skončit.

 

Třetí „generálská“ výtka je trochu překvapivě vztažena k protestnímu hnutí žlutých vest, v jehož rámci se na konci roku 2018 tři milióny Francouzů zapojily do demonstrací proti zdražení benzínu a vysokým životním nákladům. Vojákům se nelíbí, že vláda proti demonstrantům nasadila policii a ta protesty násilně potlačovala, když stejně razantně neřeší jiné problémy.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější