Prezident Miloš Zeman vystoupil v pořadu Partie na CNN Prima News (28.2.2021)

Prezident Miloš Zeman vystoupil v pořadu Partie na CNN Prima News (28.2.2021) Zdroj: Reprofoto CNN Prima News

Prezident Miloš Zeman vystoupil v pořadu Partie na CNN Prima News (28.2.2021)
Prezident Miloš Zeman vystoupil v pořadu Partie na CNN Prima News (28.2.2021)
Prezident Miloš Zeman vystoupil v pořadu Partie na CNN Prima News (28.2.2021)
Prezident Miloš Zeman vystoupil v pořadu Partie na CNN Prima News (28.2.2021)
9
Fotogalerie

Bohumil Pečinka: Zeman zastrašuje a drží Babiše

Většině národa tečou nervy z chaosu, vyčerpání a improvizovaných vládních opatření. Vlivná americká televize CNN označuje Česko za „ostrůvek zkázy a beznaděje“ a říká, že neexistuje důvod, proč by tento stát měl patřit k nejpostiženějším. Ve stejném okamžiku vystupuje na CNN Prima News prezident republiky Miloš Zeman. A jaké je jeho hlavní poselství?

Lidé očkujte se, zbytek zajistí nasazení vojska a policie, kteří vás budou kontrolovat „přes korunu.“ Vinu za dnešní situaci mají všichni, tak ať si nikdo nevyskakuje. Čo bolo, bolo, já už mám pod kůží Pfizera, a za pozdní a nedostatečné dodávky vakcín nikdo nemůže. A hlavně všichni podporujte svého premiéra, světlo na konci tunelu se blíží.

Opět se ukázalo jedno: hlavním koaličním partnerem Andreje Babiše nejsou sociální demokraté nebo komunisté, ale Miloš Zeman. Nedělá to snad, že by nějak věřil ve schopnosti českého premiéra řídit stát v době krize. Je to taková tichá dohoda – Babiš mu dává nadstandardní prostor pro naplnění různých byznysových a personálních požadavků jeho politické skupiny. To by mu žádný jiný premiér neumožnil a Miloš Zeman to ví.

Typický projev Zemanovy kreativity je, když znectil ministra Blatného a začal mluvit o rošádě mezi ANO a ČSSD ve věci výměny ministerstva zahraničí za zdravotnictví. Dokonce už naznačil jméno nového šéfa Černínského paláce. Krátce nato premiér Babiš tuto výměnu popřel, ale jedním dechem Blatného kritizoval a fakticky řekl, že si neumí zorganizovat práci. Podstatou téhle akce je, že Zeman tlačí na Babiše, protože chce získat pod kontrolu zahraniční politiku. Babiš se na jedné straně výměně nebrání, ale nemůže získat žádného sebevraha do funkce ministra zdravotnictví v jeho vládě, a tak rozhodnutí oddaluje.

Miloš Zeman chce situaci vyřešit rychle, protože tím získá dva bonusy v jednom – odvolání ministra Petříčka, s nímž si nerozumí, a současně jmenování ministra zdravotnictví exhejtmana Běhounka, který patřil k jeho stoupencům. Babiš tomu zpovzdálí přihlíží, a ví, že situaci nemá pod kontrolou. Zároveň cítí, že něco dělat musí, ale neví co. V takové chvíli Miloš Zeman vstupuje do uvolněného prostoru a nabízí vlastní řešení.

Zpět k Zemanovu projevu: jestli muselo něco šokovat, tak způsob, jakým mluvil o nasazení 5 tisíc vojáků a 26 tisíc policistů na kontrolu vlastního obyvatelstva. Navíc je ještě vyzval k přísnosti. Kdyby tuhle část projevu prezident pojal trochu jinak, dalo se to v krizové situaci přijmout. Tady to mělo ráz výzev k represi vůči vlastnímu obyvatelstvu, jako když Husák poslal v srpnu 1969 ozbrojené složky vůči vlastnímu národu. Zemanovy výroky o „vysolení pokut“ a „kontrole přes korunu“ měly daleko víc zastrašovací ráz než morální apel. Tohle musí u určitých vrstev vyvolat daleko spíš vzdor než solidaritu. Bohužel.