nahoru

Orbánova injekce: Do Velikonoc mají být očkováni všichni registrovaní Maďaři

Oliver Adámek 25. února 2021 • 18:20
Orbánova injekce: Do Velikonoc mají být očkováni všichni registrovaní Maďaři
foto: Profimedia.cz

Z celé Evropy Maďarsko v létě jako první opět zavřelo hranice. Teď Orbánova vláda hlásí, že chce nejdřív z Evropy proočkovat populaci proti covidu. Pomoct k tomu mají ruské a čínské vakcíny, během jara jich má dorazit v součtu sedm miliónů dávek a už se s nimi očkuje. Orbán tím chce zemi úplně zbavit lockdownů i zátěže nemocnic už před začátkem léta. Proč sází na Evropou odmítané očkování z Východu?

Covidová epidemie není první výzva, při níž Maďarsko volí neortodoxní řešení. Při migrační krizi Maďaři postavili na jižní hranici země plot. Aktuálně přichází s jiným přístupem k očkování, navíc už v optimistickém létě přišel úplný zákaz vstupu cizinců na maďarské území jako první opatření před startem druhé vlny. Původně s cílem ustát konec léta a přicházející nárůst sociálních kontaktů, nakonec však hraniční uzávěra Maďarům vydržela doteď a nejspíš jen tak neskončí. I kvůli mutacím nákazy na ní vláda zatím trvá.

Do Maďarska tak cizinci už téměř půl roku můžou vstoupit jen ve výjimečných případech. Patří mezi ně svatby, pohřby nebo studijní pobyt na maďarské univerzitě, který zkraje února před začátkem semestru přivedl do Maďarska i mě. Příprava i průběh takové cesty se podobají získávání výjezdních doložek – na základě certifikátu od univerzity jsem musel požádat maďarský stát o výjimku ze zákazu překročení hranic, již naštěstí Maďaři vyřizují celkem rychle. Na hranici probíhají kontroly a po vstupu do země je povinná karanténa na 10 dní. Dva negativní covidové PCR testy můžou izolaci ukončit o pár dní dřív, jsou ale pro samoplátce.

Očkování maďarsky

 

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější