nahoru

Účast české armády na misi MFO je pro naši bezpečnost velmi důležitá

Lukáš Lhoťan 14. prosince 2020 • 15:30
Účast české armády na misi MFO je pro naši bezpečnost velmi důležitá
foto: Facebook/Embassy of the Czech Republic in Cairo

„Dnes je spolupráce mezi Egyptem a Izraelem silnější než kdy jindy, a to díky neúnavné práci mužů a žen (mise) Mnohonárodnostních sil a pozorovatelů (MFO),“ prohlásil velitel mezinárodní divize Izraelských obraných sil Efraim Defrin, který tak společně s egyptskými představiteli ocenil nedávno tragicky zahynulé členy této mise.

Jednou z obětí byla i rotmistryně Michaela Tichá, která společně s dalšími 17 českými vojáky tvořila letošní soustavu týmu MFO. Je smutné, že se našlo mnoho českých internetových diskutérů, kteří zemřelou českou vojákyni uráželi za její účast v misi MFO. Tato mise je přitom jednou z těch skutečně důležitých pro bezpečnost našich spojenců a také samotných evropských zemí.

Když jsem četl diskuze na Facebooku, pod článkem České televize o celé tragedií, nestačil jsem se divit, jaká „moudra“ tam mnozí diskutující psali. Opomenu-li, že obsahem svých příspěvků dokazovali svou neznalost celé problematiky a nevěděli ani, co to vlastně mise MFO je a jak vznikla, bylo smutné číst ty urážlivé výroky o zemřelé ženě, která reprezentovala snahu České republiky o podporu mírových vztahů mezi Egyptem a Izraelem.

Mise Mnohonárodnostních sil a pozorovatelů (MFO) vznikla na základě mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem a od roku 1982 dohlíží na mír mezi těmito dvěma zeměmi. Své sídlo má mise v italském Římě. V letošní roce tvoří skupinu vojsk MFO třináct zemí v celkovém počtu 1154 vojáků a důstojníků. Úkolem vojsk skupiny MFO je zajišťovat hlídkovou činnost na Sinajském poloostrově a podél hranice Egypta s Izraelem, zajišťovat kontrolu na přechodech a volnost průplavu Tiranskou úžinou. Skupina tedy vznikla na základě dohody obou zemí. 

Česká armáda má v misi letos relativně malý podíl, poskytla jen 3 důstojníky na štáb mise a 15 vojáku s transportním letounem CASA C-295. Ale i tak má celá mise pro naši armádu význam nejen z hlediska vojenské prestiže, ale i praktický. Vojáci se seznamují s cizím prostředím a provozem v orientální zemi a nabyté zkušenosti mohou být do budoucna zužitkovány při zapojení české armády do obranných vojenských operací kolem hranic Evropy. 

Je zde i politický rozměr celé mise MFO, který již naznačil ve svém výroku výše izraelský velitel Defrin. I díky misi MFO se daří udržovat mír mezi Egyptem a Izraelem a nedochází tak k podobným vojenským střetům, jaké se například objevují na hranicích mezi Izraelem a Libanonem či se Sýrií. Naopak pro nás v Evropě by mělo být důležité, že v Egyptě je mír a relativní stabilita, protože pokud by mělo dojít k vojenskému konfliktu mezi těmito zeměmi, vedlo by to jen k větším migračním vlnám, než na jaké jsme byli v Evropě doposud zvyklí.

Když prezident Miloš Zeman nedávno naznačil, že jednou z možných příčin tragické nehody vrtulníku s českou vojákyní může být útok islamistických teroristů, vlastně tím připomněl fakt, že islamisté vnímají vojenské jednotky MFO jako jednu z příčin, proč nemohou útočit na Izrael ze Sinaje. Právě proto mohou být jednotky sil MFO jedním z cílů teroristických útoků.

Rotmistryně Michaela Tichá tedy v praktické rovině nejen reprezentovala českou armádu v prestižní misi, ale zároveň se reálně podílela na misi, která zajišťuje bezpečnost nejen České republiky, ale Evropy jako celku. 

K tragicky zemřelé rotmistryni Michaele Tiché je dobré připomenout, že je to první žena, jenž v uniformě české armády zahynula na mezinárodní misi. Vystudovala Fakultu bezpečnostního inženýrství na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava, kde obhájila bakalářskou práci na téma „Posouzení možného narušení vojenských objektů bezpilotními prostředky a návrhy protiopatření“. 

Narodila se v Šumperku a byla příslušnici 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích, příslušnici 8. úkolového uskupení Armády ČR MFO Sinaj a členkou Sboru dobrovolných hasičů Praha-Braník. 

Právě zástupkyně dobrovolných hasičů z Braníku napsala velice emotivní a vše vyjadřující rozloučení s rotmistryní Tichou:

„Míšo, byla jsi jednou z nejúžasnějších lidí, které jsem kdy v životě poznala. Byla jsi neuvěřitelnou bojovnicí, která si vždy šla za svými sny, šla jsi do všeho naplno a nic pro Tebe nebylo dost velkou překážkou, abys ji nezvládla překonat. Ta pozitivní energie, která byla všude s Tebou, ty úsměvy, které jsi rozdávala na všechny strany, ta ochota a verva, se kterou jsi pomáhala všemi silami každému bez rozdílu - to a ještě mnohem víc je důvodem, proč na Tebe nikdy nezapomenu ani já, ani nikdo z těch, kdo měl tu čest Tě poznat. Nedokážu Ti slovy poděkovat za vše, co jsem s Tebou mohla zažít, za to, že jsi ve mne věřila a "dotlačila" mě před pěti lety do účasti na mém prvním závodě v TFA, že jsi mi předala spoustu nejen závodních, ale i životních zkušeností, byla, jsi a stále pro mne budeš obrovskou motivací a inspirací být lepším člověkem. Nebýt Tebe, nestala bych se členkou SDH Praha-Braník, nikdy bych nezačala pracovat s mladými hasiči a nikdy bych nepoznala tolik úžasných lidí především z řad hasičů. Mockrát Ti za všechno děkuji, moc nám všem chybíš a nikdy na Tebe nezapomeneme!“

Za kolektiv vedoucích mladých hasičů

Pavla Reichová

Sám za sebe bych jen dodal, že mi je líto, kolik lidí v této zemi si neváží těch, kteří zajišťují naše bezpečí. Částečně je to pochopitelné, protože málokdo v České republice se zajímá do hloubky o mezinárodní problémy, souvislosti a rizika. Právě proto ale sám za sebe říkám, že mise MFO je jednoznačně jasná a pro naši bezpečnost přínosná a důležitá. Byť nezastírám, že na mnohé jiné mise Armády České republiky, například v Mali a Afghánistánu, mám kritický a odmítavý názor.  Klíčová slova: Egypt, lukáš lhoťanDiskuse ke článku