nahoru

Bohumil Pečinka: Heslo dne? Demisi vlády! V dané situaci nemůže být řeč o ničem jiném

Bohumil Pečinka 13. října 2020 • 13:00
Bohumil Pečinka: Heslo dne? Demisi vlády! V dané situaci nemůže být řeč o ničem jiném
foto: ČTK / Michaela Říhová

Babišova vláda ztrácí respekt, podporu a důvěru veřejnosti každou hodinou. Premiérův dosavadní styl vládnutí a komunikace přestává ve vypjatých chvílích stačit. Političtí představitelé by se měli postavit na stranu zodpovědnosti a jednat. Co bude dál? Demise vlády?

Člověk má neodbytný dojem, že tohle už někdy zažil. Ano, před 31 lety v době sametové revoluce. Příklad: otevřený dopis zpěváka Daniela Hůlky prezidentu Miloši Zemanovi. Vzkazuje mu, že kvůli jeho sobotnímu rozhovoru pro MF Dnes, kde se vyjádřil o lidech, kteří jsou ruinováni kvůli covid opatřením, jako o zkrachovalcích, s ním přerušuje přátelství. Hůlka se také ptá, proč je tak arogantní a jde proti „pracujícím lidem“? A oznamuje, že mu na státní svátek 28. října vrátí státní vyznamenání. Připomíná to zasloužilé a národní umělce, kteří vraceli Husákovi metály na protest kvůli policejnímu zásahu studentů na Národní třídě v listopadu 1989.

Projev premiéra Andreje Babiše během sobotní tiskovky v průhonické sokolovně zase připomněl posledního komunistického šéfa státu Milouše Jakeše a jeho blábolivé vystoupení na Červeném Hrádku, které mezi lidmi kolovalo řadu měsíců a vedlo k definitivnímu pádu autority tehdejšího komunistického vedení.

Ve hře jsou nakonec i ti vysokoškolští studenti, kteří se kvůli pondělním vládním rozhodnutím musí odstěhovat z kolejí. Proti tomu se jako první postavila rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která přesně popsala situaci: na koleji má několik desítek sice bezpříznakových, ale covid pozitivních studentů, kteří odmítají jet domů a převzít riziko, že nakazí rodiče. Malá ukázka toho, jak opatření vlády mohou být epidemiologickou hrozbou sama o sobě.

Tohle všechno nejsou důvody pro pád vlády, jsou to ale symptomy, které vypovídají o jejím stavu. V posledních dnech jsme totiž svědky pomalého rozkladu státu vinou chaotických rozhodnutí vlády. A to už na demisi je.

U konce s dechem je jednoznačně „esemeskový management“ Andreje Babiše. Tedy způsob, jímž řídí „svou“ vládu, „své“ firmy a „svoje“ média a nakonec i epidemiologickou krizi v zemi. Zná to každý, který s ním kdy pracoval: chaotické těkání, překvapivé noční a ranní telefonáty a to všechno protkané množstvím SMS zpráv. Za ním velký chaos a dojem nasazení, vlastně „makání“ a „práce pro lidi,“ jak to často označuje.

Nikdy to nedemonstroval lépe než v sobotu v Průhonicích. Celému světu oznámil, že on, premiér státu volá v říjnu 2020, osm měsíců po vyhlášení prvního nouzového stavu, šéfům českých bank a žádá po nich pracovníky pro call centra. Mimoděk tak prozradil, co řada lidí věděla už měsíce – systém chytré karantény a trasování je v troskách. Navzdory tomu, že dostával od svého poradního orgánu (NERV) už v dubnu 2020 doporučení, aby urychleně přijal do call center 1800 nových zaměstnanců na trasování.

Vrcholem jeho veřejného vystupování byla včerejší tiskovka vlády s jakešovskými obraty typu „chyby se staly“. Chyby se však nedějí, ale dělají je lidé nebo skupiny lidí a někdo za ně nese odpovědnost. V tomto případě politickou. Když ji nepřijme, ztrácí důvěru. To ostatně nedávno potvrdily výsledky voleb.

Je řada signálů, které svědčí o tom, že Babišova vláda tuto důvěru ztrácí každým dnem. Jak jde z této situace demokraticky vyjít? Jsou dvě cesty.

Jednak se musí změnit současné poměry hlasů v Poslanecké sněmovně. Například ČSSD nebo KSČM přestanou podporovat tuto vládu. V tom případě by mohla vzniknout na základě dohody parlamentních stran nějaká širší vláda národní důvěry, třeba do předčasných nebo i řádných voleb.

Druhou cestou by bylo, kdyby sám prezident Zeman tuto cestu inicioval a ve shodě s politickými stranami garantoval vznik nějaké pobabišovské vlády. Jsou prostě okamžiky, kdy vlády přichází, ale i odchází před řádným termínem. To je přesně dnešní situace. Nic jiného než demise Babišovy vlády nemůže být na stole.  

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější