nahoru

Marek Stoniš: Co bychom o sobě měli říci mimozemšťanům

Marek Stoniš 13. srpna 2020 • 06:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Profimedia.cz

Sondy Pioneer 10 a 11 byly první­mi lidskými stroji, které opustily sluneční soustavu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) je vyslal na dalekou cestu vesmírem začátkem sedmdesátých let. Pro případ, že by narazily na mimozemšťany, případně naopak, jsou vybaveny pozlacenou plaketou. Ta má prostřednictvím jednoduchých symbolů vysvětlit, odkud sonda pochází, že v době, kdy byla vyslána, panoval na planetě Zemi život a že jí vládli lidé. Kdo ví, co bude za zhruba čtyři milióny let, kdy má Pioneer 10 dorazit k první hvězdě mimo naši sluneční soustavu. Třeba se už podaří opravit dálnici D1 nebo vyvinout k přírodě opravdu šetrné a cenově dostupné elektrické auto. Nebo taky ne.

Přestože jsem ne všemu rozuměl, což mimochodem trvá dodnes, vzkaz lidstva mimozemšťanům se mi vždycky líbil. Představoval jsem si totiž, co by na takovou destičku umístili tehdejší sovětští soudruzi, kteří řídili sovětský kosmický program. Mír, srp a kladivo, Lenina, pio­nýra a pionýrku? Až by na takový vzkaz narazila mimozemská civilizace, usoudila by, že naše civilizace jeví všechny známky zaostalosti, a hodila by ceduli do nějakého vesmírného odpadkového koše. Nejspíš.

Když jsem ovšem na onu plaketu nedávno narazil někde v hlubokém koutě internetového kosmu, přemýšlel jsem, jestli vzkaz, který se dnes toulá milióny kilometrů od matičky Země, odpovídá duchu doby.

Samozřejmě ne.

  • Vyobrazení bradavek a penisu ve vesmíru? To je zhola nepřípustné. Zkuste dnes pánské přirození, případně ženské ňadro sdílet na sociálních sítích, zablokují vám je s odkazem na porušení zásad komunity.
  • Ti dva lidé jsou zjevně zástupci bílé rasy. Jak je to možné? Do nebe (obrazně řečeno i reálně) volající rasismus.
  • Podobně zjevná homofobie. Jak k tomu přijde dalších několik desítek pohlaví, jejichž zástupci se na pozlacenou destičku nedostali? Cožpak nemají nezadatelné právo, aby o nich vesmířané dostali informace?
  • V tom vzkazu je příliš mnoho složité matematiky, postavené na binár­ní soustavě. To také není správně. Jak tvrdí například profesorka Rochelle Gutiérrezová z Univerzity Illinois, algebra a geometrie ve společnosti upevňují výhody bílých.

Jenomže jak dosáhnout nápravy? Vyslat za Pioneerem 10 a 11 novou sondu, „stáhnout“ je zpět na Zemi, opravit přístroje, cedule vyměnit za politicky korektní vzkaz a vystřelit je zpět? Asi ano. I když půjde o velmi nákladný projekt, žádný dolar nebo euro nebudou v tomto případě vyhozené. Přece nemůžeme případné mimozemšťany uvést v tak strašný omyl o pravé podstatě naší civilizace.

Větší problém než peníze ovšem bude čas. Obávám se, že ani čtyři milióny let by nestačily k tomu, aby se lidstvo shodlo na tom, co o sobě mimozemšťanům říci.

Text vyšel jako úvodník novehé tištěného Reflexu >>>

Reflex 33/2020 Reflex 33/2020Foto Archív
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější