nahoru

Karel Steigerwald: Čína, Rusové, naše pátá kolona. Odstraňte agenta Filipa

Karel Steigerwald 9. června 2020 • 20:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Čína chce, abychom se souhlasem s budoucí anexí Tchaj-wanu co nejvíc vzdálili od demokratického společenství. Rusové totéž. Pryč z NATO, pryč od demokracie do náruče dvou nedemokratických říší. Obě jeví o Českou republiku nepříjemný zájem. Zasloužili se o to i naši přední činitelé, prezident Zeman, jeho kamarila, komunisti i panslavisti vůbec. Vládám obou mocností naznačují, že bychom mohli být k mání. Říkají „politika všech azimutů“, ale mají azimut jen jeden.

Pro vzdálenou Čínu bychom mohli být oddaný evropský bodík, jakási obchodní a politická tečka v moři nepřátel. Rusko to vidí jasněji. Protože už tu byli ruští vojáci, považuje nás za „bližší zahraničí“, které se dočasně vymklo kontrole. O závislé Česko se pokoušejí obě velmoci s trpělivostí odpovídající jejich lidnatosti a naší povolnosti.

Tak se i českou zásluhou vytváří pitoreskní situace. Téměř neozbrojená zemička uprostřed NATO a EU má napjaté vztahy hned se dvěma vzdálenými a po zuby ozbrojenými říšemi. Obě chtějí po té zemičce oddanost, Číňané se lstivým úsměvem, Rusové hlučně a neomaleně. Aférka stíhá aférku, obě impéria si poslušnost vynucují, tváří se dotčeně a vyhrožují odvetami za českou neposlušnost.

Pochvalme vládu

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější