Semínka už jsou! | Reflex.cz
nahoru

Semínka už jsou!

Jiří X. Doležal16. dubna 2010 • 06:00
Cannabis cup
Cannabis cup
• foto: 
Josef Šťastna

Když jsem posledních dvacet let psal o pěstování konopí, vždy jsem zdůrazňoval zásadní problém: V Čechách nejdou koupit kvalitní semena! Už jdou...

 

První prodej značkových semínek šlechtěného konopí jsem v Čechách zaznamenal na Internetu, zavolal jsem prodejci a vyzvídal, co a jak. Po chvíli se zjistilo, že to prostě zkouší a nemá nejmenší představu, jestli ho za to náhodou nezavřou. Slyšel prý o nějakém právním rozboru, podle kterého se to smí.

 

Nedával jsem té aktivitě mnoho šancí a na vše zapomněl. Pak mi napsal pan Jakeš z Growshopu na pražských Vinohradech, že když je teď pět kytek jen přestupek, tak začal prodávat pět semen. Ne víc, aby si nikdo nezpůsobil trestní stíhání. Tak jsme si domluvili schůzku, seděli jsme v jeho shopu, a já listoval právním rozborem, který si majitel nechal udělat od advokátní kanceláře, a skutečně. Právníci došli k tomu, že prodej semen (o kterých skutečně nejen zákon, ale ani vládní vyhláška neříká ani slova) je plně legální. Když měl rozbor na stole, začal pan Jakeš komunikovat se semennými bankami, a v půlce dubna už prodával na pultě.

 

Navštívil jsem Growshop v průběhu experimentu Očima JXD a pak měl spoustu práce, takže za pár dnů, ještě než jsem začal vůbec psát článek, volal mi kamarád Michal z jiného Growshopu, tentokrát na pražském Žižkově, že už semínka prodávají taky.

 

Pan Jakeš, majitel growshopu na pražských VinohradechVIDEO Jiří X. Doležal

Prostě - tradiční problém českého pěstitelství se zdá být konečně vyřešen! Co na to ale říká policie?

 

„Obecně je potřeba říci, že semena cannabis nejsou návykovou látkou ve smyslu zákona 167/1998 Sb., o návykových látkách. V tomto ohledu nový trestní zákoník nepřinesl žádné změny. Pokud se jedná o dovoz a následný prodej semen, dle skutkových okolností by připadal v úvahu trestní postih pro tr. čin Šíření toxikomanie dle § 287 tr.z., případně i o přípravu k trestnému činu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy dle § 283 tr. z. Prakticky považuji za reálnější stíhání pro šíření toxikomanie v případech, kdy forma prodeje a další skutkové okolnosti budou naplňovat znaky uvedené v zákoně. Obecně se domnívám, že reakce orgánů vymáhajících právo bude do budoucna přímo úměrná narůstání problémů s komerčním prodejem semen konopí "netechnických" odrůd.“, říká ředitel Národní protidrogové centrály Mgr. Jakub Frydrych.

 

 

 Klíčová slova: semena, ,


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější