nahoru

Sobotka a Zeman: králík hypnotizovaný kobrou královskou

Bohumil Doležal 15. ledna 2013 • 13:32
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• foto: 
Stanislav Krupař

Je mi líto, nedokážu teď psát o ničem jiném než o hlavní události těchto a příštích dní. Navíc jsem zaujatý: těžko nebýt, pasažér na lodi, jíž každou chvíli hrozí osud Titaniku, dokáže sotva psát nestrannou úvahu o hemžení na palubě. Jde o to, jak to udělat, aby se nepotopila.

 

V novinách se konstatuje, že prezidentský úřad přece jen má svou váhu. Jistě, má ji v tomto dnešním, specifickém případě. Zvolení Miloše Zemana by znamenalo faktické posílení úřadu v tom nejhorším smyslu. Coby vrchní český kverulant bude ještě úspěšnější než Klaus a dokáže vládě ještě účinněji bránit v tom, aby dělala aspoň trochu rozumnou politiku.

 

Pokusí se o „obrodný proces“ v ČSSD, a pokud ji dostane pod kontrolu, otevře se cesta k monopolu moci, jaký tu po Listopadu dosud nebyl. K tomu je třeba přičíst i celkovou nekulturnost tohoto prezidentského kandidáta, kterou česká veřejnost příznačně považuje za smysl pro humor.

 

Miloš Zeman po uzavření prvního kola promluvil k národu jemným hláskem. Chce kultivovanou volební kampaň bez osobních útoků. Zároveň napadl Schwarzenberga za to, že je čelným představitelem dnešní, špatné vlády, že odpovídá zejména za její daňovou politiku a za církevní restituce.

 

V prvním kole neměl zjevně na Schwarzenberga dost času, věnoval se hlavně diskreditaci Jana Fischera, teď si uvolnil ruce. Zajímavé je, že konflikt mezi vládou a opozicí ovšem aspoň v prvním kole hrál velmi malou, ne-li nulovou roli a voliče nijak podstatně neovlivnil. Možná že právě osobní kouzlo Miloše Zemana je něco, co třídní boj mezi koalicí a opozicí přece jen trochu upozaďuje.

 

Zábavný je pohled na vedení ČSSD. Pánové Sobotka a Zaorálek se chovají jako králíci hypnotizovaní kobrou královskou. Velmi vzdáleně, ale zároveň nutkavě mi to připomíná boj dominantních osobností se „stranickou opozicí“ v někdejší rudé veleříši: člověku se vybavuje Zinovjev, Kameněv, Bucharin, Šling, Geminder, Reicin — provolával by Bohuslav Sobotka Miloši Zemanovi slávu i na popravišti?

 

Podobně zábavná je představa, že se Václav Klaus coby spasitel vrátí do čela ODS a pozvedne ji z popela k bývalé slávě v duchu autentické pravicovosti. Pokud takový návrat ke kořenům opravdu proběhne, nebude už pak strana mít vůbec žádné voliče. Možná ale, že je vzhledem k vývoji politické situace ani nebude potřebovat.

 

Pánové Balabán a Rašek napsali ve včerejším Právu: „Na Hrad se dostane po 95 letech od založení republiky opět aristokrat, a to by se asi T. G. Masarykovi nelíbilo.“ Vytýkat někomu, že je aristokrat, je totéž jako mu vytýkat, že je Žid. Židem i aristokratem se člověk rodí.

 

Robert Čásenský v Mladé frontě Dnes napsal: „Češi a Češky ukázali, že když jde o vážnou věc, tak zkrátka umějí volit.“ Jistě. Jen je nutné připomenout, že zatím jsme absolvovali generálku. Premiéra nás teprve čeká.

 

Více textů autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.

 Klíčová slova: rxrx, bohumildolezalDiskuse ke článku