Kdo slavil 130 let? Přišli jsme, viděli jsme a napili jsme se! | Reflex.cz
nahoru

Kdo slavil 130 let? Přišli jsme, viděli jsme a napili jsme se!

ngu21. listopadu 2018 • 12:35
Kdo slavil 130 let? Přišli jsme, viděli jsme a napili jsme se!
foto: Jiří Knejp (archiv Metaxa)

Letošní rok byl plný oslav. Nejen, že se slavilo 100 let od vzniku První republiky a 670 let od založení Karlovy univerzity, ale zároveň 130. výročí Metaxy! Slavilo se v Tančícím domě. Do Česka zavítal i Metaxa Master, pan Costas Raptis, jenž na počest této významné události namíchal ze 130 let starého sudu drahocenný elixír, který jsme měli tu čest ochutnat!

Celá akce se nesla v duchu modro-bílé barvy, atmosféru doplňovala okouzlující jazzová hudba a lahodné občerstvení. Hřebem večera však byl pan Raptis, který k příležitosti 130. výročí představil driják hoden králů - METAXU AEN Despina! Do světa bylo vpuštěno jen 130 sběratelských dekantérů a my jsme měli možnost vidět ten poslední.

Nápoj nese název podle manželky zakladatele Spyrose Metaxy. Despina byla výjimečná žena, která po smrti svého manžela převzala obchod, a úspěšně se jí podařilo šířit slávu METAXY dál. Stala se také první ženskou členkou Řecké obchodní komory. Chuť AEN Despiny je výrazná a zaoblená, s nádechem divokých květin a lanýžů. Ochutnat destilát takového druhu a původu je nepochybně zážitek na celý život,“ popisuje Petr Havlíček, marketingový ředitel METAXY. A má pravdu! AEN Despinu jsme ochutnali a byl to nepochybně úžasný zážitek. Cítili jsme z ní i skořici, med a tabák.

Výrobu unikátní české whisky zakládal v době prohibice, teď nestíhá stáčet. Do whisky…

Kdo se zmocní poslední láhve? Dražba začíná!

Limitovaný počet kusů se v Čechách rychle rozebral a značka má nyní k dispozici poslední kus označený číslem 130. Vzácný nápoj je uložen v elegantní kožené kazetě v křišťálovém dekantéru. Milovníkům METAXY, sběratelům i potenciálním investorům se tak naskytne poslední možnost k její koupi. Dražba odstartuje 22. listopadu a bude probíhat na webovém portálu www.alkohol.cz. Vyvolávací cena? 58 888 Kč!

„Nepijte. Objevujte.“

Výtěžek z dražby převezme Klub českých turistů, jenž v letošním roce rovněž slaví stotřicáté narozeniny. Věnuje jej na objevení některého z unikátních míst v Česku, které vzejde z nové soutěže 130 objevů, v níž budou mít lidé možnost nominovat jedinečná česká a slovenská místa, která stojí za objevení. Své tipy můžete nominovat pod hashtagem #Metaxa130x až do konce letošního roku.

Značka METAXA spadá do portfolia společnosti Remy Cointreau. Přestože se vyváží po celém světě, její výroba probíhá pouze v Řecku a sklepy METAXA se nachází v severních Athénách. Ročně se nejvíce litrů nápoje vypije v České republice a na Slovensku. Nečekaně!

Les Bains Douches: Staré pařížské lázně se staly obětí celebrit a dekadence 20. století
Katalánská alkoholová tradice aneb Pojďme „dělat vermú“
Vendula Kratochvílová 11. září 2018 • 11:38

Katalánská alkoholová tradice aneb Pojďme „dělat vermú“

ngu


Klíčová slova: jídlo a pití, alkohol, Metaxa, dražba


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější