Jak se najíst na festivalu aneb Hodily by se kreativní vyprošťováky | Reflex.cz
nahoru

Jak se najíst na festivalu aneb Hodily by se kreativní vyprošťováky

Darina Křivánková2. července 2018 • 08:00
Burger na všechny způsoby: festivalová klasika
Burger na všechny způsoby: festivalová klasika
• foto: 
Profimedia.cz

Festivalová sezóna oficiálně vypukla. A s ní i kultura festivalového stravování. Je to vcelku specifická disciplína, v níž se snoubí nejrůznější kategorie street foodu a úrovně konzumace. Jídlo tu nehraje zas tak podstatnou roli, ale ve chvíli, kdy vás mezi jednou a druhou produkcí a třetím a čtvrtým pivem dožene hlad, nastane rázem zásadní, často akutní problém.

Rozjímání nad tím, jestli si dát burger s trhaným vepřovým, nebo kuřetem marinovaným v podmáslí, se obvykle rozplyne ve chvíli, když začne vítězit logistika a otázka, co se dá ještě stihnout. To pak o jídelníčku rozhoduje délka fronty před stánkem. Jsou určitá nezvratná fakta, na která se lze spolehnout – například že nejdelší fronta bude vždycky na hranolky, přestože se spousta festivalových návštěvníků bude v „civilním životě“ tvářit, že žije vcelku zdravě. Jsou prostě chvíle, kdy to musí být hranolky.

Grilujte jako praví Argentinci. Asado má svá jasná pravidla
Darina Křivánková 22. června 2018 • 16:08

Grilujte jako praví Argentinci. Asado má svá jasná pravidla

Zhuntované tělo chce své

Jasně, může za to alkohol, to je neoddiskutovatelný fakt. To kvůli němu bývají stánky s veganskými pokrmy tak opuštěné. Zhuntované tělo si prostě žádá svoje. A i kdyby to nebylo s dopomocí alkoholu, tak extrémní výdej fyzické energie a příjem nejrůznějších intenzívních dojmů nás obvykle uvedou do stavu, kdy máme potřebu vybočit ze své běžné normy… Nebo se v ní naopak utvrdit. Každopádně vše vždycky končí ve frontě na hranolky.

Nebo hned vedle, kde se s rozvahou na plotýnce opéká pljeskavica – sympatická srbská alternativa západních burgerů se také těšívá značné oblibě. Zvlášť když se k ní přidá pořádný kydanec pikantního ajvaru a hromada nakládané zeleniny. Mastné, kyselé a pikantní – to je ideální kombinace. To už jídlo plní nejen sytící, ale i vyprošťovací funkci.

Mezi kozami a zubry: Gastrostezky, které vás zavedou za dobrým jídlem
Darina Křivánková 1. června 2018 • 21:32

Mezi kozami a zubry: Gastrostezky, které vás zavedou za dobrým jídlem

A když už je řeč o vyprošťovácích, kromě vyhánění piva pivem by se na festivalech zcela určitě uživil stánek s dobrým vývarem, který se objevuje na sofistikovanějších farmářských trzích a food festivalech. A hned vedle by mohl být stánek s kombuchou, klasikou léta úspěšně testovanou v drsných ruských podmínkách. To už se nám pomalu rýsuje vyprošťovací koutek. Hodila by se k němu i distribuční nadstavba – tak jako se roznášejí partnerské panáky tvrdého alkoholu, mohla by se roznášet třeba česnečka.

Co chleba se sádlem?

Možnosti zkrátka jsou. Třeba takový chleba se sádlem a cibulí by mohl mít velký festivalový potenciál. Přimlouvala bych se za dobrý chleba a dobré sádlo. Když jednoduchost, měla by být perfektní, oblafnout se to nedá. A do perfektního jídla má to hudebně festivalové často hodně daleko. Jasně, v určité fázi je nám relativně jedno, co do sebe suneme, hlavně že suneme. Přesně pro tyhle příležitosti vznikly burgery a hot dogy. Škoda že už se tu moc neobjevuje naše streetfoodová klasika, tedy langoš a bramborák. Tyhle mastné bomby do žaludku mohou udělat skvělou službu, když se vezmou za správný konec. Díry na trhu tu zjevně pořád jsou, tak je pojďme zaplňovat.


Recept: Ginger shot

Tohle je detoxikační lomcovák, který vás postaví na nohy, i když máte pocit, že už žádné nohy nemáte. Je to možná recept spíš na domácí použití, ale při dobrém marketingovém uchopení může mít velký potenciál i v široké distribuci.

Nastrouhaný zázvor, kurkumu a javorový sirup dejte do trochy cukrového rozvaru, až namícháte malého panáka. Případně ho doplňte trochou ovocného džusu na velkého panáka. Množství a poměr surovin si určí každý sám podle míry potřeby vyproštění a osobní statečnosti.

Fenomén jménem Okinawa: Ostrov stoletých a spokojených lidí
Z. Šprinclová, M. Fokt 24. května 2018 • 13:31

Fenomén jménem Okinawa: Ostrov stoletých a spokojených lidí

Film Super Size Me je podvod. Po hamburgerech se tloustne stejně jako po knedlíkáchKlíčová slova: festival, alkohol, jídlo, pití, kocovina


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější