
Pes by neměl žrát jídlo pro lidi, to dá rozum. Ale pokrm připravený z vhodných surovin a s láskou si rozhodně zaslouží. Byť má v granulích (těch kvalitních) nejspíš skutečně všechno, co potřebuje. Vaření pro psy berme především jako zábavu pro jejich pány a také jako splacení dluhu bytosti, která nás skutečně bezmezně a bezpodmínečně miluje. Myslívám na to, když vařím pro někoho, kdo mi občas pije krev a tváří se kysele. To můj pes na mě vždycky hledí pohledem, jako bych byla jediná a nejlepší na planetě.
Je libo sušenky proti nevolnosti?
Za kuchařkou Neštěkej a jez stojí jeden z našich nejlepších food fotografů a majitel dvou psů Marek Bartoš a autorky Kristina Šemberová a Katarína Králová. Ke spolupráci si přizvali odbornici MVDr. Evu Štercovou z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Ukázalo se, že strava pro psy může být mnohem pestřejší, než si je většina z nás ochotna připustit.
Napadlo by vás, že svému parťákovi můžete upéct sušenky proti nevolnosti v autě, aby se tradičně nepoblil cestou na výlet? A taky mu udělat skvělý narozeninový dort plný želatiny, která je dobrá na klouby, a masového vývaru? Nebo kuřecí nanuky pro horké letní dny? Receptů tu najdete desítky, třeba pamlsky dobré na trénink, jídla vhodná na ráno či ta lehčí na večer. A také taková, která si můžete dát bez problému společně. No, není to nádhera?
Přestože je pes inteligentní zvíře, a ten váš je jistě nejinteligentnější, určité věci prostě nezvládne. Nedokáže třeba uznat, že už má dost. Instinkt mu velí žrát, dokud je co. Tohle zůstává na nás. A co tedy chlupatci dát? Překvapivě to není jen maso. Na seznamu superpotravin, které psům svědčí, jsou třeba borůvky (taky je ten váš v lese okusuje?), ale i brokolice, čekanka, dýně, kopřiva, mrkev nebo mák, jenž má vysoký obsah vápníku. Ještě důležitější je ale druhý seznam, který v knize najdete. Na něm jsou potraviny pro psy nebezpečné. Ten si prostudujte ještě pečlivěji.
Pokud máte smysl pro humor, upečte svému psovi sušenky ve tvaru kočičí hlavy. Smýšlíte-li ekologicky a ekonomicky, budou se vám hodit recepty, v nichž využijete zbytky jídla – třeba dužinu po odšťavňování ovoce a zeleniny. V zásadě ale funguje totéž jako u lidí. Vlastnoručně připravené jídlo je projevem péče a lásky. Nejde jen o to, „nakrmit“, ale současně i věnovat dotyčnému čas a energii. Pes si to zaslouží jako málokdo. A stejně jako u lidí platí pravidlo: Pokud jídlo sami uvaříte, víte přesně, co jste do něj dali. Což je taky nezanedbatelné. Na světě jsou zkrátka ti, kdo můžou a dokážou jídlo připravit, a ti, kteří potřebují nakrmit – malé děti, staří, nemohoucí a zvířata. Takže pokud můžete, vařte i pro ně. Je to obrovské privilegium.
Recept: Psí muffiny s borůvkami
Požádejte svého psa, ať se s vámi o tuhle svačinu podělí. Muffiny jsou sladké jen díky medu a borůvkám a budou chutnat celé rodině.
Na šest větších nebo 12 malých muffinů si připravte: 4 lžíce olivového oleje, 100 ml mléka, 3 lžíce medu, 1 vejce, 200 g hladké pšeničné nebo špaldové mouky, 1 lžičku jedlé sody, 100 g borůvek, máslo a mouku na vymazání a vysypání formy
Troubu vyhřejte na 180 °C, podle potřeby vymažte formičky na muffiny máslem, vysypte moukou nebo je vyložte papírovými košíčky. Olej promíchejte s mlékem a medem a vidličkou prošlehejte s vejcem. V míse promíchejte mouku s jedlou sodou, vlijte tekuté suroviny a rychle vypracujte hladké těsto. Přidejte borůvky a hmotu rozdělte do formiček na muffiny. Plňte je do dvou třetin, těsto pečením nabude. Pečte dozlatova 15–25 minut podle velikosti. Nechte vychladnout.