nahoru

Nejsvětější vagina na světě: Měla někdy katolická církev ženskou papežku? Tak trochu!

Jan Studnička, Tereza 25. července 2022 • 18:00
Video se připravuje ...
Hodina dějepichu 23: Legenda o papežce
• video: 
reflex.cz

Kdybychom měli na tuhle otázku odpovědět fakticky, museli bychom říct, že ne. Ale jak víme, historie je zamotaná a komplikovaná. I když se netýká podivné religiózní organizace, která funguje bezmála dva tisíce let.

Existuje totiž legenda o ženské papežce a je to tragický příběh lásky, zrady, velice veřejného porodu a v některých verzích končí velice brutální smrtí. Jenže není kouře (bílého či černého) bez ohně a každá legenda odněkud vychází. A v případě papežky můžeme najít hned dvě potenciální a pozoruhodné předlohy pověsti o papeži s vaginou.

Příběhy obou těch žen krásně ilustrují, jak nemilosrdný uměl být středověk, obzvláště pak k ženám. Takže si držte klobouky, protože dnes budeme v Hodině dějepichu mluvit o inkvizici, o papežích, kteří si nezasloužili svou čepici, o soudním procesu s mrtvolou a o tom, že převlékat se za opačné pohlaví je v podstatě vždycky dobrý nápad. Další díl našeho podcastu o historii sexu, sexuality a erotiky je tady. 

Jan Studnička, Tereza
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.