Balet po čínsku: Tanec, zbraně a drsné bojovnice, které brání socialismus | Reflex.cz
nahoru

Balet po čínsku: Tanec, zbraně a drsné bojovnice, které brání socialismus

-pos-14. března 2019 • 15:50
Balet po čínsku: Tanec, zbraně a drsné bojovnice, které brání socialismus
foto: Vintag.es

Přelom 60. a 70. let minulého století probíhal v Číně ve znamení kulturní revoluce. Vše staré mělo být nahrazeno novým, pokrokovým. Součástí nové kultury bylo i baletní představení Rudý ženský oddíl pojednávající o odloučené ženské vojenské jednotce, která se hrdě brání útokům protikomunistických nacionalistů.

Baletní představení Rudý ženský oddíl mělo premiéru v roce 1964. Během kulturní revoluce, která probíhala v letech 1966 až 1976 se stalo jedním ze základních pilířů nového čínského umění. Ve světovou známost vešel v roce 1972, když vystoupení při své návštěvě Číny zhlédl americký prezident Richard Nixon.

„Židé jsou naše neštěstí.“ Podívejte se na 30 snímků běžného života v nacistickém Německu

Balet byl adaptací stejnojmenného filmu z roku 1961 a zachycuje osvobození rolnické dívky na ostrově Chaj-nan a její následný vstup do armády a Komunistické strany Číny. Děj příběhu vychází částečně i ze skutečných událostí, kdy právě na ostrově Chaj-nan byla základna čínské armády napadena a zničena nacionalisty. Příslušnicím ženských oddílů se podařilo uprchnout a skrýt se mezi civilním obyvatelstvem.

Severní Korea zmizela! V totalitní zemi v noci nesvítí téměř žádná světla

Hudba baletu se zakládala zejména na lidových motivech jižní Číny, ale nesla v sobě i prvky „západní“ symfonie. Představení se dočkalo mnoha repríz a navzdory politickému a historické kontextu jedné etapy čínských dějin na jevištích vydrželo přes třicet let.

„Židé jsou naše neštěstí.“ Podívejte se na 30 snímků běžného života v nacistickém Německu
Poznáte mladíka, který se později proslavil po boku Freddieho Mercuryho?

-pos-Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější