Hudební skladatel dokázal, že je muž. Uprostřed Letné pálil z revolveru na hráče kuželek | Reflex.cz
nahoru

Hudební skladatel dokázal, že je muž. Uprostřed Letné pálil z revolveru na hráče kuželek

Dan Hrubý2. prosince 2018 • 09:50
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Flickr

Jak mohou dva slušní a veskrze bezúhonní občané, jeden jdoucí z hostince v centru města, druhý z holešovické restaurace, zabřednout do konfliktu, jenž jenom šťastnou náhodou neskončil smrtí? To dokonale ilustruje případ, který se odehrál 11. června 1898 v pražských Letenských sadech (tehdy Sadech korunního prince Rudolfa).

Vše začalo po třiadvacáté hodině, když hudební skladatel Karel Weiss vyšel z Kolářova hostince v Celetné ulici. Mířil do svého bytu v Bubnech. Přešel řetězový most Františka Josefa I. (dnes na jeho místě stojí most Štefánikův) a vystoupal k Letenskému zámečku.

Jen o málo později vyrazil pan Josef Dvořák, čalouník z Vodičkovy ulice, směrem právě opačným. Dosud hrál v hostinci U Jiříčků v Letohradské ulici kuželky a teď se ubíral kolem zámečku, aby sestoupil z Letenských sadů k Vltavě a přes řetězový most se vydal Eliščinou (nyní Revoluční) třídou směrem k Václavskému náměstí a Vodičkově ulici.

Jak je patrné, u Letenského zámečku se cesty obou protnuly. Byl to hudební skladatel Weiss, jenž se jako první obrátil na Josefa Dvořáka, čalouníka z Vodičkovy ulice, v domnění, že ho tento sleduje. Ostatně uplynul teprve týden, co hudebníka v těchto místech přepadli, a tak jednal možná až příliš podezíravě či nedůtklivě.

Milenky střídal jako paša. Až jedné z nich došla trpělivost a koupila si kyselinu sírovou

Také čalouník „zažil v noci na Letné již mnohou nepříjemnost“, jak konstatoval den poté tisk, a snad proto byla i jeho odpověď zbytečně prchlivá. Netrvalo dlouho a mezi oběma muži vypukl spor. Kdo koho v noční tmě sleduje a vůbec ohrožuje?!

Msta letenských kuželkářů

V tu chvíli vytáhl skladatel Weiss z kapsy revolver, jenž si po týden starém přepadení pořídil. Čalouník se dal na útěk. Vběhl do hostince U Jiříčků, kde dosud koulel, a poděšeně informoval své spoluhráče o pobudovi s revolverem. Hosté restaurace popadli hole, tyče, jednoduše, co se dalo použít jako zbraň, a vyběhli ven do Letohradské ulice.

Na jejím rohu čekal mezitím hudební skladatel Weiss na strážníka, aby ho informoval o nebezpečném muži, jenž ho v Letenských sadech ohrožoval.

Když se k němu přihnala tlupa rozvášněných hostů z restaurace U Jiříčků, hudební skladatel se vyděsil a pětkrát vystřelil. Zranil přitom nejen čalouníka Josefa Dvořáka, s nímž původně vedl spor, ale také Bohumila Voleského, majitele slévárny a strojního zámečnictví v Libni.

Smrt ve svatebních šatech. Napsala nejkrásnější dopis na rozloučenou, oblékla svatební…

Soud následně rozhodl, že napadený Karel Weiss překročil meze nutné obrany, a odsoudil jej ke čtrnácti dnům vězení i náhradě lékařských výloh pana Voleského.

Tlukot srdce a záchvaty úzkosti

Takový verdikt ovšem Karel Weiss nepřijal. Odvolal se k zemskému soudu a prostřednictvím svého advokáta dr. Klumpara argumentoval: Jak měl postupovat, když na něj zaútočila velká přesila rozzuřených mužů vyzbrojených holemi a obklopila ho ze všech stran? A to v setmělé a málo navštěvované ulici? Navíc poprvé vystřelil do vzduchu, ale útočníci varování nedbali a udeřili ho do krku a levé ruky, což potvrdili lékaři, kteří hudebníka po útoku ošetřili.

„Pan Weiss měl plné právo odraziti takový nespravedlivý útok a nebyl povinen brániti se způsobem jiným. Jest v Praze znám jako hudební skladatel, i musil ukázati, že je muž; nemohl se chovati jako baba,“ pokračoval advokát Klumpar a dodal: „Kdyby byl prchal, byli by jej dohonili, neboť trpí tlukotem srdce a záchvaty úzkosti. Užil tedy obrany dovolené.“

Takové argumenty uznal i předseda odvolacího soudu, rada Pátek a skladatele zprostil jakéhokoliv trestu s tím, že „překročil sice meze nutné obrany, ale jen následkem okamžitého poděšení“.

Geniální podvodník ze Žižkova vymyslel novou světovou řeč. Spadeno měl na vdovy
Trest smrti za brutální vraždu jednooké židovky
DAN HRUBÝ 18. května 2018 • 13:32

Trest smrti za brutální vraždu jednooké židovky

Dan Hrubý


Klíčová slova: české mordy, historie, vražda, revolver


Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější