Rytíři: Elitní bojovníci středověku zahalení v romantickém obrazu | Reflex.cz
nahoru

Rytíři: Elitní bojovníci středověku zahalení v romantickém obrazu

Jakub Mokříš, abicko.cz29. října 2018 • 07:00
Středověký rytíř je nejromantičtějším obrazem elitního válečníka historie
Středověký rytíř je nejromantičtějším obrazem elitního válečníka historie
• foto: 
Simon Brighton/Wikipedia

Středověký rytíř je nejromantičtějším obrazem elitního válečníka historie. Představujeme si ho jako urostlého, lehce zarostlého muže v naleštěné zbroji na krásném koni, který zachraňuje nebohé princezny ze spárů zla. Jak to bylo s rytíři doopravdy?

Rytíři v podstatě existují dodnes, ale v trošku jiné podobě. Nejsou to hrdinové ohánějící se mečem. Jedná se o šlechtický titul, který se uděluje především v monarchiích. To jsou země, kde mají krále, případně královnu, jako například Velká Británie nebo Španělsko.

Neví se zcela přesně, kdy vyjel do bitvy první rytíř, ale první zmínky o bojovnících na koních, které vládce povolal v případě potřeby, se objevují kolem roku 1000. Okolo roku 1030 už byli rytíři známi, jako příslušníci společenské elity, většinou neurozeného původu. Rodokmen nehrál žádnou roli, důležitý byl charakter a odvaha.

Jaké je historie rytířů? A jak potupně rytíři skončili? Dočtěte si článek na webu ABC >>>

25 úžasných kreseb, které dokonale oklamou váš zrak, podívejte se
Polští husaři: Elitní válečníci, kteří zachránili Evropu před Turky

Jakub Mokříš, abicko.cz


Klíčová slova: Rytíř, bojovníci, středověk


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější