nahoru

Vzpomínky na Srpen 68: Jak jsme se ve Švýcarsku rozhodli, že neemigrujeme a přece nás někdo udal

Vladimír Beneš15. srpna 2018 • 18:21
Unikátní barevné fotografie Jiřího Chrastila z vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968
Unikátní barevné fotografie Jiřího Chrastila z vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968
• foto: 
Jiří Chrastil

Bylo mi patnáct. Léto jsem trávil ve Švýcarsku, kde táta v té době půl roku pracoval. Ale 20. 8. jsem již byl s babi, dědou, bratranci a sestřenicemi na chatě v Čižicích u Plzně. Chata je dost na samotě, babi však měla rádio.

Nás děti informovala různými pesimistickými komuniké několikrát denně. Co přesně jsme dělali v předvečer okupace, si nepamatuji. Ráno 21. přes den létaly po poli jakési letáky psané špatnou češtinou, jak nám bratři přijeli zachránit socialismus. Den nato si pro mne přijela máma a odvezla mě do Prahy. Tam se u nás doma schovávali různí kontrarevolucionáři, pamatuji Seluckého.

Máma na svém pracovišti v lékárně ÚVN znárodňovala fenmetrazin, ten rozdávala u nás se střídajícím kontrarevolucionářům, aby byli bdělí. Vojáci byli na hřišti u trati na Ořechovce, orientální obličeje ve špinavých uniformách, nevěděli, ve které zemi jsou.

Vladimír Beneš (1953) Přední český lékař, profesor, neurochirurg, přednosta neurochirurgické a neuroonkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice a 1. LF UKVladimír Beneš (1953) Přední český lékař, profesor, neurochirurg, přednosta neurochirurgické a neuroonkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice a 1. LF UKFoto Nguyen Phuong Thao

Přes den jsem utíkal městem, slyšel střelbu na Klárově, viděl z Václaváku dým od Rozhlasu. Prvního září jsem nastoupil na dvanáctiletku Nad štolou, od tramvaje jsme se Letenskou plání proplétali do školy mezi děly. A někdy 5. 9. jsme s maminkou odjeli za tátou do Švýcarska.

Tam se rodinná rada rozhodla, že emigrovat nebudeme, a s mámou jsme se po týdnu vrátili domů. Rodiče později někdo udal, že jsme chtěli emigrovat. Což jsme chtěli, leč neudělali.

Auror je přednosta neurochirurgické kliniky 1.LF KU a ÚVN.

Vzpomínky Vás čtenářů na sovětskou okupaci Československa v srpnu 1968 najdete ZDE >>>

V novém tištěném Reflexu na osudové dny vzpomínají ve velké anketě známé osobnosti, například Zdeněk Sternberg, Olga Sommerová, Jan Hrušínský nebo David Vávra.

Vladimír Beneš
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější