Chystal se vraždit šváby, ale otrávil manželku – milovnici piva! | Reflex.cz
nahoru

Chystal se vraždit šváby, ale otrávil manželku – milovnici piva!

Dan Hrubý9. července 2018 • 14:40
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Wikimedia

Tragický příběh se odehrál koncem ledna 1897 na pražském Smíchově. Řetěz neblahých událostí se začal odvíjet ve čtvrtek 28. ledna po obědě, když se sedmatřicetiletý obchodník Václav Horký (s rodinou žili v Nádražní 58/110) vydal do blízkého hostince, aby si koupil domů trochu piva. Dohromady ho bylo za devět krejcarů. Pivo vzápětí vypil. Zbyla jen malá sklenice (asi jeden až dva decilitry), do níž Václav Horký vhodil dle svého doznání asi čtyřicet sirek s fosforovou hlavičkou, aby tak připravil roztok k hubení švábů. Sklenici nechal stát na stole. Pokoj zamkl a odešel.

Kolem šesté vstoupila do pokoje obchodníkova manželka. Spatřila na stole sklenici s pivem a nápoj s chutí vypila. „Řekla to pak v krámě svému muži, který se hrozně ulekl, neboť pozoroval na své ženě ihned, že je jí špatně. Chtěl okamžitě poslati pro lékaře, ale jeho žena ho přemlouvala, aby tak nečinil. Doufala, že to samo přejde. Druhého dne však jí bylo hůře a lékař byl konečně přivolán“, líčí následující události Národní politika. Pozdě. „Paní Horká upadla v těžkou chorobu, jíž dne 3. února podlehla.“

Masakr mezi jihočeskými komedianty aneb jedno tělo, ale dvě jména

Václav Horký ztratil ženu, dvě děti, sedmiletá Zdenka a pětiletý Otokar, matku. Následná pitva potvrdila, že dvaatřicetiletá Marie Horká zemřela otravou kostíkem, jak znělo dobové označení pro fosfor. Běžně dostupné sirky byly ostatně v té době nejoblíbenějším nástrojem sebevrahů.

V březnu stanul Václav Horký před soudem. „Obžaloba kladla obviněnému za vinu, že opomenul učinit takové opatření, aby bylo nápadně zřejmo, že v nádobě se nalézá otrávená tekutina, a že tímto opomenutím způsobil smrt své ženy.“


Všechny díly seriálu České mordy si přečtěte zde >>>


Obchodník se s pláčem k nedbalosti přiznal. Jeho obhájce doktor Zítek pronesl, dle tisku, skutečně vřelou a dojemnou obhajovací řeč. Soudu přesto nezbylo než uznat Václava Horkého vinným. Vzhledem k mnoha polehčujícím okolnostem mu však vyměřil mírný trest – pouhých čtrnáct dnů tuhého vězení.

Záhadou zůstává, jak se stalo, že Marie Horká, jinak také milovnice piva, nerozpoznala nápoj připravený k hubení švábů od běžného piva a sklenici do dna vypila.

Trest smrti za brutální vraždu jednooké židovky
DAN HRUBÝ 18. května 2018 • 13:32

Trest smrti za brutální vraždu jednooké židovky

Zrůda z Olomouce. Otrávené cukroví poslala do bytu učitele
DAN HRUBÝ 20. února 2018 • 15:43

Zrůda z Olomouce. Otrávené cukroví poslala do bytu učitele

Dan Hrubý


Klíčová slova: české mordy, vražda, šváb, pivo


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější