
Kolem šesté vstoupila do pokoje obchodníkova manželka. Spatřila na stole sklenici s pivem a nápoj s chutí vypila. „Řekla to pak v krámě svému muži, který se hrozně ulekl, neboť pozoroval na své ženě ihned, že je jí špatně. Chtěl okamžitě poslati pro lékaře, ale jeho žena ho přemlouvala, aby tak nečinil. Doufala, že to samo přejde. Druhého dne však jí bylo hůře a lékař byl konečně přivolán“, líčí následující události Národní politika. Pozdě. „Paní Horká upadla v těžkou chorobu, jíž dne 3. února podlehla.“
Václav Horký ztratil ženu, dvě děti, sedmiletá Zdenka a pětiletý Otokar, matku. Následná pitva potvrdila, že dvaatřicetiletá Marie Horká zemřela otravou kostíkem, jak znělo dobové označení pro fosfor. Běžně dostupné sirky byly ostatně v té době nejoblíbenějším nástrojem sebevrahů.
V březnu stanul Václav Horký před soudem. „Obžaloba kladla obviněnému za vinu, že opomenul učinit takové opatření, aby bylo nápadně zřejmo, že v nádobě se nalézá otrávená tekutina, a že tímto opomenutím způsobil smrt své ženy.“
Všechny díly seriálu České mordy si přečtěte zde >>>
Obchodník se s pláčem k nedbalosti přiznal. Jeho obhájce doktor Zítek pronesl, dle tisku, skutečně vřelou a dojemnou obhajovací řeč. Soudu přesto nezbylo než uznat Václava Horkého vinným. Vzhledem k mnoha polehčujícím okolnostem mu však vyměřil mírný trest – pouhých čtrnáct dnů tuhého vězení.
Záhadou zůstává, jak se stalo, že Marie Horká, jinak také milovnice piva, nerozpoznala nápoj připravený k hubení švábů od běžného piva a sklenici do dna vypila.