Franceska Mannová: Pohnutý příběh krásné baleríny, která před smrtí zastřelila dozorce v Osvětimi | Reflex.cz
nahoru

Franceska Mannová: Pohnutý příběh krásné baleríny, která před smrtí zastřelila dozorce v Osvětimi

Tereza Stonišová7. června 2018 • 10:00
Franceska Mannová: Pohnutý příběh krásné baleríny, která před smrtí zastřelila dozorce v Osvětimi
foto: Władysław Siwek

Nejkrásnější, nejtalentovanější, s velkou budoucností. I tak titulovala média i veřejnost baletku Francesku Mannovou, ženu, která si získala srdce mnohých milovníků baletu nejen svým nadáním, ale také šarmem a krásou. V roce 1943 se tato balerína světového formátu dostala do pasti nacistů, před nimiž chtěla utéct. I přes vědomí smrti se však rozhodla bojovat do poslední chvíle. Příběh krásné Francesky fascinuje i po 75 letech.

Psal se rok 1943 a početná skupina židovských obyvatel Varšavy směřovala do místa, od něhož očekávali vysvobození v podobě falešných pasů a nové identity, jež je měla dopravit do Švýcarska. Přestože se vše zprvu tvářilo jako záchranná operace, místo, kam z neslavného Polského hotelu ve Varšavě směřovali, nebyl bezpečný stát, nýbrž koncentrační tábor Osvětim – Březinka.

Nacisté z místa (v polštině známý pod názvem Hotel Polski) udělali návnadu a odváželi odtamtud doufající židovské obyvatelstvo do plynových komor. Jednou z těch, kdo z Polského hotelu putoval do transportu smrti, byla i slavná a talentovaná Franceska Mannová. Brzy poté, co se dostali do koncentračního tábora, jí začalo být jasné, že z místa se již nedostanou živí.

Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi

Začaly probíhat procedury, které předcházely zplynování – odevzdání věcí a následná „dezinfekce“. Ženy byly odděleny od mužů. Francesku a další dívky (bylo jí 26 let) zavřeli do místnosti, kde se měly svléknout. Balerína si všimla, že je pozorují dva němečtí vojáci skrze pootevřené dveře.

Když si jí všimli, upoutala jejich pozornost. Pokynula jim, ať jdou dovnitř, a kývla na ženu stojící vedle ní, ať udělá totéž. Oba vojáci opravdu vstoupili a začali se na ženy dívat, zřejmě očekávali, že se začnou svlékat, jak posunky naznačovali. Franceska však využila situace a jednoho z nich praštila zutou botou. Vmžiku mu sebrala pistoli a třikrát vystřelila. Jeden z mužů zraněním záhy podlehl (zasáhla jej do břicha a do nohy), druhý útok přežil.

Živí a mrtví v SSSR: Podívejte se na téměř neznámé fotografie Velké vlastenecké války

Ženy, které revoltě přihlížely, Franceska nezachránila – její malá rebelie se však dostala skrze svědectví „z druhé ruky“ dokonce i do záznamů procesu s Adolfem Eichmannem. Dříve než ji nacisté stihli zplynovat nebo zastřelit, použila Franceska kradenou pistoli ještě jednou – obrátila ji prosti sobě. Dodnes je považována za jeden ze symbolů vzdoru proti nacistické nadvládě.

Na snímky krásné a statečné baleríny se podívejte do galerie:

Krásné dívky, které měly potěšit vojáky během válečných konfliktů. Podívejte se
Krvavý příběh varšavského ghetta na silných fotografiích: Z půl milionu Židů nezbyl…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější