nahoru

Šaolin: Historie tajemného kláštera, ve kterém mniši vytvořili bojové umění kung-fu

Tomáš Haimann, abicko.cz 18. března 2018 • 06:30
Šaolin: Historie tajemného kláštera, ve kterém mniši vytvořili bojové umění kung-fu
foto: klyker.com

Dějiny kláštera Šaolin sahají více než 2500 let do historie. V 5. století před naším letopočtem ho nechal postavit císař Siao Wen na úpatí hory Sung-šan asi 150 kilometrů na jihozápad od Pekingu. Měl sloužit indickému mnichovi Pa-tchuovi, který přišel do Číny šířit učení buddhismu a stal se jeho prvním opatem.

Nedlouho po jeho založení navštívil klášter další indický mnich jménem Bódhidharma - vedle samotného Buddhy možná největší osobností celého buddhismu, neboť právě on ho rozšířil v Číně i v Japonsku. Legenda vypráví, že v klášteře Šaolin strávil Bódhidharma devět let, během nichž meditoval a učil mnichy své dovednosti. Mezi ně patřilo i bojové umění, které se naučil od indické kasty válečníků. Mniši tak začali nejen meditovat, ale i trénovat. Jejich ideálem se stalo propojení síly těla a ducha a z indického cvičení si časem vytvořili vlastní bojové umění kung-fu.

Pravda a legendy

Klášter zažil během své existence období rozkvětu i pádů. Několikrát byl vypálen, kvůli tomu se nedochovaly skoro žádné písemné památky. Legendy o klášteře v horách a mniších, kteří zde cvičí tajemné umění kung-fu, je proto třeba brát s rezervou. Spousta z nich jsou jen lidové povídačky nebo příběhy z dobrodružných knížek, které zlidověly. Opravdoví historici se shodují, že s tím, co se prokazatelně stalo, si legendy často protiřečí.

Kdy a jak byl tajemný klášter zničen? A jak se potom kung-fu rozšířilo do celé Číny? Dočtěte si článek na abicko.cz >>>

Tomáš Haimann, abicko.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře